შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქვემო ქართლსა და სამცხე-ჯავახეთში მომუშავე სახელმწიფო ენის მასწავლებლებს შეხვდა.
პაატა ზაქარეიშვილმა მონაწილეობა მიიღო შეხვედრაში, რომელშიც პედაგოგებმა და პროგრამების კოორდინატორებმა სახელმწიფო ენის სწავლების პროგრამების - "ვასწავლოთ ქართული, როგორც მეორე ენა"
"ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის" შედეგები შეაჯამეს.
"შევხვდით იმ ადამიანებს, რომლებსაც საქართველო ევროპისაკენ მიჰყავთ. ეს პედაგოგები ხელს უწყობენ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ ახალგაზრდებს, შეძლონ ღირსეული ინტეგრაცია და გახდნენ საქართველოს სრულყოფილი მოქალაქეები. ამიტომ, ჩემთვის დიდი პატივია, ამ შეხვედრაში მონაწილეობა და ამ მასწავლებლების მხარდაჭერა, მათი პრობლემების და წარმატებების მოსმენა", - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
პროგრამის "ვასწავლოთ ქართული, როგორც მეორე ენა" მონაწილემ, სოფელ სადახლოს აზერბაიჯანული საჯარო სკოლის მასწავლებელმა შორენა ხუხუამ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა ინტერგაციის პროცესისთვის აღნიშნული პროგრამების მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
"ჩვენი პროგრამა აზერბაიჯანულენოვან და სომხურენოვან საჯარო სკოლებში ხორციელდება. გარდა სახელმწიფო ენის სწავლებისა ჩვენ სხვადასხვა მიმართულებით ვმუშაობთ - ვახორციელებთ ბანაკებს, სასკოლო პარტნიორობის პროგრამებს, ვამუშავებთ მხატვრულ თარგმანებს, ვმუშაობთ მთლიანად თემთან. გარდა სახელმწიფო ენის სწავლებისა, ძალიან მნიშვნელოვანია, ამ ბავშვებმა გააცნობიერონ, რომ საქართველო მათი სამშობლოა და ჩართული იყვნენ ქართულ სახელმწიფოებრივ სივრცეში. რაც შეეხება არსებულ პრობლემატურ საკითხებს, იმედი გვაქვს, რომ სახელმწიფო სტრუქტურები ამ პრობლემების გადაჭრაში მაქსიმალურად დაგვეხმარებიან", - განაცხადა შორენა ხუხუამ.
შეხვედრაში პროგრამებში "ვასწავლოთ ქართული, როგორც მეორე ენა"
"ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის" ჩართული პედაგოგები, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, სახალხო დამცველი აპარატის, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.

State Language Teaching Programs Summarized
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality met with teachers providing study into state language in the regions of Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti.
Mr. Paata Zakareishvili participated into the meeting, in which the teachers and program coordinators summarized the outcomes of the state language programs - "Teach Georgian as a Second Language" and "Georgian for Future Success".
"We have met people, who are driving Georgia towards Europe. These teachers support the integration of ethnic minority youth and their formation as all-inclusive citizens of Georgia. Therefore, it is a great honor for me to participate into this meeting and support these teachers, to listen to their problems and success stories," - Mr. Paata Zakareishvili declared.
Ms. Shorena Khukhua, participant of the program "Teach Georgian as a Second Language" - a teacher of Azerbaijani Public School in village Sadakhlo, emphasized the importance of these programs for the integration process of ethnic minority representatives.
"Our program runs into Azerbaijani and Armenian Public Schools. Aside from providing academic study into state language, we are working into several directions - we launch camps, school partnership programs, elaborate fiction translation and work with the whole community. Besides studying the state language, it is immensely important for these children to realize that Georgia is their homeland and they have to be involved into Georgian statehood. As for the existed challenges, we hope that the state agencies will do their best to solve these problems," - Ms. Shorena Khukhua declared.
The teachers involved into the programs "Teach Georgian as a Second Language" and "Georgian for Future Success" and various representatives from the Ministry of Education and Science, Public Defender’s Office and NGOs took part into the meeting.