მასწავლებლის სახლში ფრანკოფონიის საერთაშორისო დღე აღინიშნა
მასწავლებლის სახლში ფრანგული ენისა და ფრანკოფონიის საერთაშორისო დღე აღინიშნა. საქართველოს ფანგული ინსტიტუტის მიერ ორგანიზებული ღონისძიება საფრანგეთის ელჩმა საქართველოში რენო სალენსმა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გია მამულაშვილმა გახსნეს.
ღონისძიებაზე ფრანკოფონიის საერთაშორისო დღეების ფარგლებში გამართული კონკურსების გამარჯვებულები საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის დირექტორმა ჟილ კარასომ დააჯილდოვა. გარდა ამისა, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა უკვე მეორედ გამოავლინა ფრანგული ენის გამორჩეული მასწავლებელი, რომელიც საფრანგეთში ორკვირიან სტაჟირებას გაივლის.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ შვეიცარიის ელჩი საქართველოში გიუნტერ ბეხლერი და დიპლომატიური მისიების სხვა წარმომადგენლები. გარდა ამისა, სასკოლო და საუნივერსიტეტო დაწესებულებების ფრანგული ენის პროფესორ-მასწავლებლები, მათი მოსწავლეები და სტუდენტები.
ფრანკოფონიის საერთაშორისო ორგანიზაცია 57 წევრ და 20 დამკვირვებელ ქვეყანას (მათ შორის საქართველოს) აერთიანებს, შესაბამისად, გაეროს წევრი ქვეყნების მოსახლეობის ერთი მესამედი ფრანგულ ენაზე მეტყველებს, ხუთივე კონტინენტზე კი, 220 მილიონზე მეტი ადამიანი მეტყველებს ფრანგულად. ფრანგულენოვანი მოსახლეობა, გერმანულენოვანი მოსახლეობის შემდეგ, ევროპაში ყველაზე მრავალრიცხოვანია.

News ArchiveMarch 20, 2014
International Francophonie Day was celebrated at Teacher House. The event organized by French Institute in Georgia was opened by Ambassador of the French Republic to Georgia Renaud Salins, Deputy Minister of Education and Science Lia Gigauri and Director of Teachers’ Professional Development Center Gia Mamulashvili.
Winners of the competitions held as part of International Francophonie Days were awarded by Gilies Carasso, Director of Institut Français de Géorgie (French Institute in Georgia). Teachers’ Professional Development Center has singled out the best French Language teacher for the second time this year. The teacher shall pass a two-week internship in France.
The event was attended by Swiss Ambassador to Georgia Günter Bechler and other representatives of the diplomatic missions, as well as French Language teachers and professors from higher educational institutions, and their students.
International Francophonie Organization unites 57 member countries and 20 non-members with observer status (among them is Georgia). One third of the UN member states’ citizens on speak French language. More than 220 million people speak French on five continents. The French speaking population is the most numerous following the German language population.