მენტორ მასწავლებლების შემაჯამებელი კონფერენცია
მასწავლებლობის მაძიებლობის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში მენტორ მასწავლებლების შემაჯამებელი კონფერენცია გაიმართა. შეხვედრას თბილისის და რეგიონების მენტორები, მაძიებლები, სკოლის დირექტორები და უნივერსიტეტების წარმომადგნელები ესწრებოდნენ.
კონფერენციაზე მოხდა ისეთი პრობლემების იდენტიფიცირება, რომელიც პროგრამის მონაწილეებს ხვდება სასწავლო პროცესში და განხილულ იქნა ამ პრობლემების სავარაუდო გადაჭრის გზები, ასევე მონაწილეებმა წარმოადგინეს მენტორებისა და მაძიებლების წარმატებული პრაქტიკის მაგალითები.
კონფერენციის ფარგლებში შემუშავებული იქნა რეკომენდაციები, როგორც პროგრამის გაუმჯობესებაზე, ასევე მენტორის საკვალიფიკაციო მოთხოვნების, პროფესიული ცოდნისა და უნარების შესახებ. უნივერსიტეტების წარმომადგენლებმა დამსწრე საზოგადოებას გააცნეს, თუ როგორ ხდება მომავალი მასწავლებლების მომზადება უნივერსიტეტებში.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი მასწავლებლობის მაძიებლების პროგრამას 2008 წლიდან ახორციელებს. პროგრამის ფარგლებში მასწავლებლობის მაძიებლები გამოცდილ მენტორთან თანამშრომლობით იძენენ მასწავლებლისათვის აუცილებელ პედაგოგიურ უნარებს.

Conclusive Conference for Mentor Teachers Held
A conclusive conference for mentor teachers was held in the scope of the teachers’ inductee state program. The conference was attended by mentors, inductees, school principals and university representatives from Tbilisi as well as from other regions.
During the conference were identified problems which program participants face during teaching process. The participants presented examples of successful practice.
In the scope of the conference some recommendations were worked out on program improvement, as well as on professional knowledge and skills. University representatives got the audience familiarized with future teachers’ preparation process in Universities.
Teachers’ Professional Development Center has been implementing teachers’ inductee program since 2008. In the scope of the program inductees in cooperation with mentor teachers acquire necessary  pedagogical skills.