განახლებული კონცეფციის განხილვა პედაგოგებთან
მასწავლებლის სახლში მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის განახლებული კონცეფციის განხილვა მოეწყო. ცენტრის ხელმძღვანელმა და კონსულტანტებმა პედაგოგებს დაგეგმილი პროექტები და აქტივობები გააცნეს და მათი წინადადებები მოისმინეს. ღონისძიებას მინისტრის მოადგილე ალუდა გოგლიჩიძე დაესწრო.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი სკოლების დეცენტრალიზაციის პოლიტიკას ატარებს. სწორედ, ამ პრინციპზე დაყრდნობით შემუშავდა ახალი კონცეფცია.
დოკუმენტი პედაგოგების საჭიროებების კვლევასა და მასზე დაფუძნებით მასწავლებელთა პროფესიული სტანდარტების განახლება-განვითარებას ითვალისწინებს. გარდა ამისა კონცეფციაში ასახულია დამწყები პედაგოგების პროფესიულ განვითარებაზე ზრუნვის მეთოდები, მასწავლებლების უწყვეტი განათლებისა და კარიერული ზრდის ხელშეწყობა, სკოლების მართვისა და სწავლების ხარისხის ამაღლება და სხვ.
კონცეფცია მასწავლებლის სახლის კონსულტანტებმა შეიმუშავეს. განხილვას თბილისიდან და ახლომდებარე რეგიონებიდან 100-ზე მეტი პედაგოგი დაესწრო. აღნიშნულ დოკუმენტს ცენტრი მომავალში საქართველოს სხვა რეგიონების მასწავლებლებთანაც განიხილავს. განხილვების შემდეგ კი, განახლებულ სტრატეგიასა და სამოქმედო გეგმას შეიმუშავებს.

Renewed Concept Discussed with Teachers
A new concept of the Teacher’s Professional Development Center has been discussed at Teacher’s House. The head and consultants of the Center introduced scheduled projects and activities to the teachers and listened to the new suggestions. The event was attended by the Deputy Minister Aluda Goglichidze.
It’s worth noting, that Teachers’ Professional Development Center implements school decentralization policy. The new concept has been developed according to this policy.
The document envisages research and innovation as well as teachers’ professional standard development. Besides, the concept describes the methods which help beginner teachers in their professional development process and encourage teachers’ non-stop education.
The concept has been worked out by the consultants of Teacher’s House. The discussion was attended by more than 100 teachers from Tbilisi as well as from nearby regions. The document will also be introduced to teachers from other regions. Eventually, the center will develop renewed strategy and action plan.