საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი გლდანში მშენებარე პროფესიულ კოლეჯში იმ მასწავლებლებს შეხვდა, რომლებმაც სასერთიფიკაციო გამოცდები წარმატებით ჩააბარეს. პრეზიდენტმა მათ განათლების სისტემის ის სიახლეები გააცნო, რომელიც ახალი სასწავლო წლიდან ქვეყანაში დაინერგება. მიხეილ სააკაშვილი კოლეჯის მიმდებარე ტერიტორიაზე საცურაო აუზისა და სპორტული კომპლექსის მშენებლობის პროცესით დაინტერესდა და იქ მიმდინარე შიდა სამუშაოებს გაეცნო.
მასწავლებლებთან შეხვედრაზე საქართველოს პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ პედაგოგთა სასერტიფიკაციო გამოცდები გაგრძელდება და იგი წელიწადში რამდენჯერმე ჩატარდება. უახლოესი გამოცდა 2013 წლის იანვარში - სასკოლო არდადეგების პერიოდში იგეგმება. რეგისტრაცია ოქტომბრის ბოლოს დაიწყება.
2012 წელს 8000-ზე მეტმა მასწავლებელმა წარმატებით გაიარა სერტიფიცირება. ეს მაჩვენებელი შარშანდელ მონაცემს ორნახევარჯერ აღემატება. პედაგოგთა სასერტიფიკაციო გამოცდა უკვე მესამე წელია ტარდება. ყოველწლიურად ამ პროცესში უფრო მეტი ერთვება. მასწავლებელთა მოტივაციის გაზრდა რამდენიმე ფაქტორმა განაპირობა, ერთ-ერთი მათ შორის გაზრდილი ხელფასებია. სერტიფიცირებული მასწავლებლების სახელფასო სქემა ასეთია: სერტიფიცირების დანამატი 75 ლარი; დამატებით ინგლისურისა და კომპიუტერის გამოცდის ჩაბარების შემთხვევაში - 200 ლარი; ისინი, ვინც ინგლისურის და კომპიუტერის გამოცდის ჩაბარების შემდეგ საუკეთესო 25%-ში მოხვდებიან, ხელფასი 1000 ლარი აქვთ; პედაგოგებს კი, რომლებიც საბუნებისმეტყველო საგნებში ლაბორატორიულ გამოცდას აბარებენ, ხელფასი კიდევ 75 ლარით ეზრდებათ.

Teachers Met with the President
President of Georgia Mikheil Saakashvili met with the teachers, who passed the certification exams successfully in the vocational college which is being built in Gldani disrict, Tbilisi. The president introduced the teachers with the novelties, which will be implemented in the new academic year. The president also viewed the construction of a new swimming pool and sport complex beside the vocational college.
According to Mikheil Saakashvili, teachers’ certification exams will continue and be held several times.
It’s worth noting, that more than 8000 teachers passed certification exams successfully this year. It should be noted, that this number teachers willing to participate in the exams has increased since last year. Teachers’ certification exams have been held for 3 years already.
It’s worth noting that the growth in teachers’ motivation was caused by several factors, one of which is an increased salary. A certified teacher's salary scheme is as follows: certified teachers will receive supplemental allowance in the range of 75GEL; successfully passed exams in the English language and computer skills will be remunerated with 200GEL; those with highest scores, identified in top 25% after having passed integrated exams, will receive an augmented salary up to 1000GEL. Teachers who will take lab exams will get additional 75GEL.