მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრსა და ჰანბანის ცენტრს შორის მემორანდუმი გაფორმდა
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გიორგი მაჩაბელმა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა იუე ბინიმ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრსა და ჰანბანის ცენტრს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს ხელი მოაწერეს.
მემორანდუმის ფარგლებში ჰანბანის ცენტრი საქართველოში 1 აკადემიური წლით 16 მოხალისე მასწავლებელს გამოგზავნის, რომლებიც პროგრამის „ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ ფარგლებში თბილისის, ქუთაისისა და ბათუმის საპილოტე საჯარო სკოლებში განაწილდებიან.
მემორანდუმი ასევე ითვალისწინებს ჰანბანის ცენტრის მხრიდან ჩინური ენის სწავლა-სწავლების პროცესისა და მასთან დაკავშირებული საგანმანათლებლო-კულტურული პროგრამების განხორციელების ხელშეწყობას საქართველოს საჯარო სკოლებსა და უნივერსიტეტებში.
ჩინეთის მხარის მიერ შემოთავაზებული კანდიდატების შერჩევა მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ დადგენილი კრიტერიუმების შესაბამისად, ცენტრის თანხმობით განხორციელდება. შერჩევისას ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კრიტერიუმია ჩინური ენის სპეციალისტის ბაკალავრის ხარისხი.
ჩინელი მოხალისეები პროგრამის „ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ ფარგლებში უკვე მესამედ ჩამოდიან. პირველი ნაკადი, რომელიც 10 მოხალისისგან შედგებოდა, 2013 წელს, მას შემდეგ ჩამოვიდა, რაც მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა პროგრამა ენების მიმართულებით გააფართოვა.

Memorandum is signed between the National Center for Teacher Professional Development and the Hanban Center
News ArchiveSeptember 23, 2015
Giorgi Machabeli-Director, National Center for Teacher Professional Development and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China Bin Yue signed the Memorandum of collaboration between TPDC and the Hanban Center.
Within the memorandum, the Hanban Center will send 16 volunteer teachers in Georgia for participating in the program “Teach and Learn with Georgia” (TLG). The volunteers will be disseminated to Tbilisi, Kutaisi and Batumi public schools.
The Memorandum also includes the promotion of teaching and learning of Chinese language and carrying out cultural activities in Georgian schools and universities supported by the the Hanban Center.
The candidates nominated by the Hanban Center will be selected by the criteria set by TPDC, one of the major criterion of which will be the BA in Chinese Language .
It’s been the third flow of the Chinese volunteers in Georgia. The first flow of volunteers comprising of 10 volunteers visited Georgia in 2003, after TPDC extended the range of languages within the TLG program.