კვლევის შედეგების პრეზენტაცია
მასწავლებლის სახლში სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტის მიერ ჩატარებული კვლევის პრეზენტაცია გაიმართა. კვლევა მასწავლებელთა პროფესიული გნვითარების ეროვნული ცენტრის დაკვეთით განხორციელდა და ის რამდენიმე ძირითად მიმართულებას მოიცავდა:
• საქართველოს კერძო/სახელმწიფო სკოლებში მასწავლებლებზე არსებული და მომავალში მოსალოდნელი მოთხოვნის განსაზღვრა;
• წლის ასაკის მოსწავლეების სწავლების პრობლემები;
• მასწავლებელთა სერტიფიცირების მიმართ დამოკიდებულება და სხვ;
• პროფესიული განვითარების სქემისადმი მასწავლებლების დამოკიდებულება;
2010 წლიდან მოქმედი მასწავლებელთა სერტიფიცირების მიმართ პედაგოგთა დამოკიდებულება არაერთგვაროვანია: გამოკითხულთა ერთი ნაწილი მიიჩნევს, რომ მასწავლებელთა მიმდინარე სერტიფიცირება დროული და აუცილებელია, მეორე ნაწილის აზრით სერტიფიცირების პროცესის დაწყება 2010 წლიდან დაგვიანებული იყო, ზოგიერთი მათგანი კი აღიარებს სერტიცირების საჭიროებას, თუმცა არა ამ ეტაპზე.
გამოკითხულ მასწავლებელთა 86.3% აღნიშნავს, რომ ესწრებოდა მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ ჩატარებულ ტრენინგებს, ხოლო პედაგოგთა 40%-მდე - პროვაიდერი ორგანიზაციების მიერ ჩატარებულ ტრენინგებს. ტრენინგების შეფასებები, ორივე შემთხვევაში, დადებითია.
ზოგადი განათლების სფეროში გატარებული რეფორმების მიმართ პედაგოგთადამოკიდებულებამ აჩვენა, რომ მათი უმრავლესობა (71.4%) დადებითადაა განწყობილი.
მასწავლებელთა გამოკვეთილად დადებით შეფასებას იმსახურებს შემდეგი რეფორმისტული ცვლილებები:
• მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ტრენინგები (81.2%);
• ერთიანი საატესტატო გამოცდების შემოღება (77.5%);
• მასწავლებლის, მოსწავლისადასკოლისადმინისტრაციისქცევისკოდექსი (71%).
ჩატარებულმა კვლევამ ასევე ცხადყო 5 წლის ბავშვების სკოლაში მიღებასთან დაკავშირებით ორი ალტერნატივის არსებობა:
• 5 წლის ბავშვების მიღების ეს პრაქტიკა დარჩეს, მაგრამ ამისათვის საჭიროა გარკვეული ცვლილებების განხორციელება: (სკოლამდელი აღზრდის სისტემის გამართვა, 5 წლის მოსწავლეების საკლასო ოთახების ინფრასტრუქტურის ადაპტირება მათ თავისებურებებზე,
ბავშვების სკოლისათვის მზაობის შემოწმების სისტემის შექმნა და სხვ.)
• 5 წლიანი ბავშვების მიღების ეს პრაქტიკა დროებით შეჩერდეს და დაიწყოს სამომავლო მზადება. ამისათვის უნდა განხორციელდეს იგივე საქმიანობა, თუმცა ეტაპობრივად და 5 წლის მოსწავლეთა მიღების პრაქტიკა უნდა დაინერგოს მაშინ, როდესაც მოსამზადებელი სამუშაოები დასრულდება.
ღონისძიებას განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტისა და სამინისტროს რეფორმის სახელმწიფო კომისიის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Presentation of research results
The Institute for Social Research and Analysis conducted research presentation at Teacher’s House. The survey was ordered by the Teachers’ Professional Development Center and it included several basic topics as follow:
•          To define current and future expected demand on teachers in private/public schools;
•           The problems of 5-year-olds occurring in studying process;
•           Teachers’ approach towards certificates, etc.;
•           Teachers’ approach towards professional development scheme;
As it became clear from the survey, teachers have ambiguous attitude towards teachers’ certification since 2010: One part of the respondents thinks that the current teachers’ certification is timely and essential. On the other hand, according to the second part, certification process should have started much earlier than 2010. It’s also worth noting, that some of the respondents recognize the need of the certification but not at this stage.
According to the 86.3% of the respondents they attended the trainings conducted by the Teachers’ Professional Development Center. About 40% says, they took trainings implemented by provider organizations. In both cases training evaluation is positive.
As concerning the reforms implemented in general education field, the majority of respondents (71.4%) approve of them.
List of the reforms which were assessed clearly positive by teachers:
• Teachers’ Professional Development Trainings (81.2%);
• Unified school leaving examinations (77.5%);
• Teachers, students and school administration code of conduct (71%).
The survey implemented also illuminated two alternatives concerning 5-year-olds at schools:
• According to the survey, teachers think that: 5-year old children may attend school, but some changes should be implemented in order to meet children’s needs: (organization of pre-school education system, classroom infrastructure adoption for 5-year-olds). It’s also necessary to create children’s readiness evaluation system, etc.)
• The process of entering 5-year-olds at school should temporarily be stopped until the preparation has implemented. The process should be conducted gradually.
The event was attended by the representatives of the Ministry of Science and Education, Institute for Civil Development and State Commission on Education Reform.