მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს კონკურსისთვის აპლიკაციების მიღება დასრულდა
კოალიციის „განათლება ყველასათვის - საქართველო“ და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ინიციატივითა და ორგანიზებით მიმდინარე „მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს კონკურსის პირველი ეტაპი დასრულდა. საგანგებოდ კამპანიისათვის შექმნილ ვებგვერდზე www.tprize.ge 745 დაინტერესებული პირი დარეგისტრირდა. მათგან 114-მა მასწავლებელმა შემოიტანა განაცხადი.
პრეტენდენტების საერთო რაოდენობიდან 104 ქალბატონია, ხოლო 10 - მამაკაცი. მათგან საზ. მეცნიერებების მიმართულების მასწავლებელია - 20; უცხოური ენების - 11; ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების - 1; სპორტის - 2; მათემატიკის - 8; სახელმწიფო ენების - 23; ესთეტიკური აღზრდის - 1; სხვადასხვა მიმართულებების - 29.
ტერიტორიული დაყოფის მიხედვით, ყველაზე მეტი - 37 განაცხადი შემოსულია თბილისიდან. პრეტენდენტების რაოდენობით მეორე ადგილზეა იმერეთის რეგიონი, 17 განაცხადით.
კონკურსის შემდეგ ეტაპზე სპეციალურად მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოსთვის შექმნილი ჟიური განიხილავს შემოსულ განაცხადებს და შეარჩევს საუკეთესო ათეულს, ამის შემდეგ კი, პირისპირ ინტერვიუების საფუძველზე შეირჩევა ხუთეული, რომელთაგან ერთ-ერთი 5 ოქტომბერს, მასწავლებლის მსოფლიო დღეს, „მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს“ პირველი მფლობელი გახდება, გარდა ამისა, მას, ფულადი პრიზის სახით, კამპანიის გენერალური სპონსორისგან - ინა გუდავაძე-პატარკაციშვილისგან 10 000 ლარი გადაეცემა.
„მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს“, ასევე, მხარს უჭერენ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ლიბერთი ბანკი, საზოგადოებრივი მაუწყებელი და ტელეკომპანია „იმედი“.
„მასწავლებლის ეროვნული ჯილდო“ კოალიცია „განათლება ყველასათვის - საქართველოს“, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრსა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შორის გაფორმებული მემორანდუმის საფუძველზე, 2017 წლის 13 მაისს დაწესდა. აღნიშნული ინიციატივა საქართველოში პირველად ხორციელდება და ის მასწავლებელთა პოპულარიზაციისკენ მიმართული გლობალური კამპანიის - „The Global Teacher Prize“ ნაწილია.

Submission of applications for the National Teacher Prize completed
The first stage of the competition for the National Teacher Prize initiated and organized by the Coalition "Education for All - Georgia" and the National Center for Teacher Professional Development has completed. www.tprize.ge -a specially designed website registered 745 interested applicants for the campaign. Of these, 114 teachers have submitted their applications.
Within the total number of candidates 104 are females and 10 - males. Among them 20 are teachers of science sciences -; foreign languages ​​- 11; Information and Communication Technologies - 1; Sports - 2; Mathematics - 8; State languages ​​- 23; Aesthetic education - 1; different areas - 29.
According to the territorial divisions, the highest number of applications - 37 is from Tbilisi. Imereti region takes the second place with the number of applicants - 17 applications.
At the next stage of the competition, the jury created for the National Teacher Prize will review the submitted applications and select the top ten and then conduct face to face interviews and five candidates will be shortlisted, one of which, on the 5th of October, on the Global Teacher Day, will be awarded first time in Georgia the National Teacher Prize and monetary prize 10 000 GEL from the General Sponsor - Inna Gudavadze-Patarkatsishvili.
The "National Teacher Prize", is also supported by the Ministry of Education and Science of Georgia, Liberty Bank, Public Broadcasting and Imedi TV.
The "National Teacher Prize" was established in Georgia based on the Memorandum signed between the Coalition "Education for All - Georgia", the National Center for Teacher Professional Development and the Ministry of Education and Science of Georgia on 13 May 2017. This is the first initiative in Georgia and represents the part of the global campaign "The Global Teacher Prize" which is aimed at the promotion of the teacher’s profession.