პროგრამას „eTwinning Plus” 250 მასწავლებელი შეუერთდა
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის პროგრამის „eTwinning plus” მონაწილეთა რაოდენობა კიდევ 250 მასწავლებლით გაიზარდა. ახლადდარეგისტრირებულ მასწავლებლებთან ცენტრში საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე, პროგრამის კოორდინატორმა მასწავლებლებს პროგრამის ონლაინ პორტალზე მუშაობის სპეციფიკა, წლის განმავლობაში დაგეგმილი აქტივობები და მიმდინარე სიახლეები გააცნო. ასევე, ისაუბრა პროგრამის სარგებელზე მასწავლებლებისა და მოსწავლეებისათვის და მის კავშირზე ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან.
შეხვედრაზე მოწვეულნი იყვნენ პროგრამის ტრენერ-ამბასადორები, რომლებმაც პედაგოგებს გაუზიარეს პროგრამაში მონაწილეობის გამოცდილება, გააცნეს წარმატებული პროექტები და ისაუბრეს იმ გზებზე და ინსტრუმენტებზე, რომლების დაეხმარათ პროექტების ეფექტიანად განხორციელებაში. ასევე, გააცნეს ხარისხის ნიშნის მოსაპოვებელი კრიტერიუმები და პრაქტიკული მაგალითები.
„პროგრამის მონაწილეთა ასეთი შთამბეჭდავი რაოდენობა - 600 მასწავლებელი წელს პირველად დაფიქსირდა. ეს იმაზე მიანიშნებს, რომ მისგან მიღებული სარგებელი მასწავლებლებისთვის თვალსაჩინოა და შესაბამისად, დაინტერესებაც მეტია“ - განაცხადა პროგრამის კოორდინატორმა, ხატია მატკავამ.
აღსანიშნავია, რომ წელს პროგრამამ პირველად დაიწყო ონლაინ-ტრენინგების განხორციელება, რაც იმას ნიშნავს, რომ პროგრამის მონაწილე მასწავლებლებს პორტალის დახმარებით, სახლიდანვე შეუძლია ტრენინგის გავლა.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი პროგრამას "სკოლის მასწავლებელთა ონლაინ სისტემაში ჩართვა და დამეგობრება ევროპის ქვეყნების მასწავლებლებთან" (eTwinning Plus) 2013 წლიდან ახორციელებს. პროგრამის მიზანია დააკავშიროს სხვადასხვა ქვეყნის მასწავლებლები და ამ გზით ხელი შეუწყოს სწავლების საუკეთესო პრაქტიკისა და გამოცდილების გაზიარებას.

250 teachers joined the program "eTwinning Plus"
The number of the participants of the program "eTwinning plus" of the National Center for Teacher Professional Development has increased by 250 teachers. The Center organized an information meeting for newly registered teachers. At the meeting, the project coordinator introduced the specifics of the online portal of the program, the activities planned throughout the year and the current news. The coordinator also talked about the benefits of the program for teachers and students and its connection with the National Curriculum.
At the meeting the program trainer-ambassadors were invited to participate who shared their experience in participation in the program, introduced successful projects and talked about the ways and tools which assisted them to implement the projects effectively. Also, they introduced the criteria and practical examples to obtain the quality mark.
"600 teachers -such an impressive number of the program participants has been reported first this year. This indicates that the benefit received from it is visible to the teachers and hence the interest is growing "- said the program coordinator Khatia Matkava.
It should be noted that this year the program first has launched online trainings, meaning that the program participants can take part in trainings through the portal without leaving their homes.
The National Center for Teacher Professional Development has been implementing the program School Teachers Online System Involvement and Collaboration with European Countries (eTwinning Plus) since 2013 and aims to connect the teachers of different countries and in this way contribute to their professional development.