მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა ავღანეთის დელეგაციას უმასპინძლა
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების პოლიტიკის გაცნობისა და გაზიარების მიზნით, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრს ავღანეთის დელეგაცია ეწვია. ცენტრის ხელმძღვანელობამ ავღანეთის დელეგაციას მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემა, ცენტრის ფუნქციები და საქმიანობა გააცნო.
ვიზიტის ფარგლებში, დელაგაციის წევრებს შეხვედრები ჰქონდათ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს და გამოცდების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლებთან. ასევე, მათ დაათვალიერეს რამდენიმე სკოლა, რომელიც აქტიურად არის ჩართული საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტში (G-PriEd) და ნახეს, როგორ მიმდინარეობს ინოვაციური მეთოდების დანერგვა მოსწავლეების კითხვისა და მათემატიკის შედეგების გაუმჯობესების მიზნით.
საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტის (G-PriEd) წარმომადგენლებმა სტუმრებს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდებს G-PriEd-ის მიერ, ინოვაციური სწავლების ხელშეწყობის მიზნით, შემუშავებული და განხორციელებული აქტივობების შესახებ და გაუზიარეს ინფორმაცია პილოტირების პროცესში მიღებული დადებითი შედეგებისა და გამოვლენილი სირთულეების თაობაზე.
15 კაციანი დელეგაცია ავღანეთიდან საქართველოში 2 აპრილს ჩამოვიდა, რომლის შემადგენლობაში არიან ავღანეთის განათლების სამინისტროსა და აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მიერ დაფინანსებული განათლების პროექტის წარმომადგენლები.

TPDC hosted the delegation from Afghanistan
For introduction and sharing Teacher Professional Development Policy, the National Center for Teacher Professional Development was visited by the Afghan delegation. The Center authorities introduced to the Afghan delegation Teachers Induction, Professional Development and Career Advancement scheme, functions and activities.
During the visit, the delegation members had meetings with the officials of the Ministry of Education and Science of Georgia and the National Assessment and Examination Center. Also, they visited several schools that are actively involved in Georgia’s Primary Education Project (G-PriEd) and learned about how innovative methods are implemented to improve reading skills and math results of students.
The representatives of the Georgian Primary Education Project (G-PriEd) gave the guests detailed information about the activities developed and implemented by G-PriEd for the promotion of ​​innovative teaching, and shared the information about the positive outcomes and challenges identified during the pilot process.
15-member delegation, which includes representatives of the Afghan Ministry of Education and the representatives of the US Agency for International Development (USAID) funded education project from Afghanistan, arrived in Georgia on April 2.