პროგრამაში „პესტალოცი“ მონაწილე მასწავლებელმა პრეზენტაცია გამართა
გერმანული ენის მასწავლებელმა ნინო კურცხალიამ, რომელიც 2016 წლის სექტემბერის თვეში პროგრამის „პესტალოცი“ ფარგლებში იმყოფებოდა გერმანიის ქალაქ მაისენში, ვორკშოპზე ,,ენათა ევროპული პორტფოლიო“ თბილისის N52-ე საჯარო სკოლის მასწავლებლებოსთვის პრეზენტაცია გამართა. შეხვედრას გერმანული, ინგლისური და რუსული ენის მასწავლებლები ესწრებოდნენ.
მასწავლებლებს საშუალება ჰქონდათ გაცნობოდნენ ენის პორთფოლიოს, რომელიც წარმოადგენს ენობრივი კომპეტენციების თვითშეფასების კომპლექსურ ინსტრუმენტს, ეფუძნება ევროსაბჭოს მიერ შემუშავებულ ,,ენების საერთოევროპულ სარეკომენდაციო ჩარჩოს“ და სკოლაში უცხო ენის გაკვეთილზე მოსწავლეთა თვითშეფასების, დამოუკიდებელი სწავლის, მრავალენობრივი კომპეტენციის განვითარებისთვისაა განკუთვნილი.
სამუშაო შეხვედრაზე, ასევე, განხილული იქნება, თუ რა თანხვედრაში მოდის ,,ენათა ევროპული პორტფოლიო“ საქართველოს ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან და როგორ შეიძლება მასწავლებელმა მისი მეშვეობით ხელი შეუწყოს საკუთარ პროფესიულ განვითარებას.

The “Pestalozzi” program teacher makes presentation
Nino Kurtskhalia, the German language teacher, who in September 2016 under the program "Pestalozzi" visited Meissen, Germany for the workshop “European Language Portfolio”, made a presentation for N52 public school teachers. The meeting was attended by German, English and Russian language teachers.
The teachers had an opportunity to learn about the language portfolio, the comprehensive self-assessment tool of language competence, which is based on the “European Framework of Reference for Languages” developed by European Council and designed for student self-esteem, independent learning, and multilingual competence development at any foreign language lesson.
The workshop also discussed the consistence of the “European Language Portfolio" with the Georgian National Curriculum and how teachers may apply it to contribute to their professional development.