სიახლეების არქივი30 იანვარი , 2017
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოსმასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტი, რომელსაც მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს, აგრძელებს ტრენინგებს დირექტორებისა და ფასილიტატორებისთვის სკოლის მართვის გაუმჯობესების საკითხებზე. ტრენინგები თბილისში, თელავში, ბაზალეთში, ბათუმსა და წყალტუბოში იმართება.
ლიდერობის აკადემიის სატრენინგო პროგრამის მიზანია, ხელი შეუწყოს საჯარო სკოლების დირექტორებს, ეფექტიანად მართონ სკოლა და შექმნან მოსწავლეზე ორიენტირებული სასწავლო გარემო.
ამჟამად, 434 დირექტორი და პროექტის ფარგლებში, სკოლის ბაზაზე შერჩეული ამდენივე ფასილიტატორი ლიდერობის მეორე აკადემიის პირველ და მეორე ტრენინგმოდულებს გადიან. ტრენინგის თემებია: „გაზიარებული ლიდერობა და ზრდასრულთა სწავლება“ და „სწავლების მენტორობა“.
ლიდერობის აკადემია სამი საფეხურისაგან შედგება და წარმოადგენს გრძელვადიანი ტრენინგ-მოდულების ერთობლიობას, რომელიც 2016 წლის 15 აგვისტოს დაიწყო და 2018 წლის ბოლომდე ეტაპობრივად გაგრძელდება. პროგრამაში ყველა საჯარო სკოლის დირექტორია ჩართული.
პროგრამის წარმატებით დასრულება დაეხმარება სკოლის დირექტორებს გააუმჯობესონ საკუთარი პრაქტიკა ისეთი მიმართულებებით, როგორიცაა დროის, ფინანსებისა და ადამიანური რესურსების ეფექტიანი მართვა; მოსწავლეზე ორიენტირებული სასწავლო გარემოს გაუმჯობესება; სასწავლო თემების განვითარება; სკოლაში ინოვაციური და ინტერაქტიული მეთოდების დანერგვა და გრძელვადიან განვითარებაზე ორიენტირებული მონიტორინგისა და შეფასების სისტემის განხორციელება.
მიმდინარე ტრენინგზე დირექტორები ლიდერობის თანამედროვე მახასიათებლებს გაეცნობიან, რათა შეძლონ მათი მორგება სკოლის დირექტორის მართვის სტილთან, თანამშრომლობისა და ურთიერთობის პრინციპებთან.
აკადემიის მონაწილეები მოდულის გავლის პერიოდში გააკეთებენ საკუთარი მართვის სტილის რეფლექსიას და განსაზღვრავენ საკუთარ ძლიერ და სუსტ მხარეებს, ასევე შესაძლებლობებს და რისკებს.
ამასთან, მონაწილეები გაეცნობიან მასწავლებლის მენტორობის სტრატეგიების პრაქტიკაში გამოყენების მეთოდებს.
ლიდერობის პირველი აკადემია 1702-მა საჯარო სკოლის დირექტორმა 2016 წლის აგვისტოდან ოქტომბრამდე გაიარა. მონიტორინგის შედეგების თანახმად, ლიდერობის პირველი აკადემიის მონაწილე დირექტორთა 81%-მა მიიჩნია, რომ ტრენინგის სასწავლო მიზნები შეესაბამებოდა მათ პროფესიულ საჭიროებებს. ასევე, დირექტორთა 76% აღნიშნა, რომ ტრენინგმა გაზარდა მათი პროფესიული დონე და მიღებული ცოდნა დაეხმარება გახდეს უკეთესი დირექტორი.
გარდა ტრენინგებისა, პროექტის ფარგლებში დირექტორებისათვის გაიმართება კვარტალური შეხვედრები და ყოველწლიური კონფერენციები, სადაც მათ ექნებათ შესაძლებლობა, კოლეგებს გაუზიარონ აკადემიაში მიღებული ცოდნა და პროფესიული გამოცდილება, საკუთარ კონტექსტზე დაყრდნობით შეარჩიონ საუკეთესო გზები და შესაძლებლობები.

Training on improvement of school management for school directors and facilitators in progress
The “Teacher and School Director Professional Development Project” under "Millennium Challenge Account – Georgia“ implemented by the National Center for Teacher Professional Development continues the trainings for school directors and facilitators on the issues related to school management improvement. The trainings are held in Tbilisi, Telavi, Bazaleti, Batumi and Tskaltubo.
The Leadership Academy training program is designed to help public school directors effectively manage the school and to create a student-centered learning environment.
Currently, 434 directors and the same number of facilitators selected on the basis of school within the project are taking the first and second training modules of the second Leadership Academy project. The training topics include: "Shared leadership and adult learning" and "Teaching mentorship".
The Leadership Academy consists of three stages and is the combination of long-term training modules, which started on August 15, 2016 and will continue until the end of 2018. All public school directors are involved in the program.
Successful completion of the program will help school directors improve their practices in the directions such as time, financial and human resources effective management; Improvement of student oriented learning environment; training community development; introduction of innovative and interactive methods and implementation of long-term development-oriented monitoring and evaluation system.
During the trainings, school directors will learn about the modern leadership characteristics in order to adapt them to their own school management style and principles of collaboration and relations.
At the trainings, the Academy participants will develop their own management style reflection and identify their own strengths and weaknesses, as well as opportunities and risks. In addition, participants will be introduced to the teacher mentorship strategies application methods into practice.
The First Leadership Academy was attended by 1702 public school directors from August to October 2016. The survey showed that 81% of directors participating in the first Leadership Academy said that the learning objectives of the trainings corresponded to their professional needs. Also, 76% of the school directors mentioned that the trainings increased their professional level and the knowledge gained will help become a better director.
In addition to the trainings, quarterly meetings and annual conferences will be held for directors under the project, where school directors will have the opportunity to share the knowledge and professional experience gained through the Academy with their colleagues, select the best ways and opportunities based on their own context.
After successful completion of every stage of the Leadership Academy, participants will receive a certificate.
Millennium Challenge Account - Georgia funded by the Millennium Challenge Corporation and implemented by the National Center for Teacher Professional Development with the expert support of IREX, the International Consulting Company and cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia.