მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში პროფესიული განათლების მასწავლებელთა მომზადების პროგრამის შინაარსზე იმსჯელეს
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში პროფესიული განათლების მასწავლებელთა განვითარების თემატური ჯგუფის შეხვედრა გაიმართა.  შეხვედრაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლებმა ჯგუფის სხვა წევრებთან ერთად, რომელთა შორის საერთაშორისო ექსპერტებიც არიან, პროფესიული  განათლების მასწავლებელთა მომზადების პროგრამის შინაარსზე იმსჯელეს.
აღნიშნული პროგრამა ეფუძნება პროფესიული განათლების მასწავლებელთა მომზადებისა და განვითარების კონცეფციას, რომელიც საქართველოს მთავრობის მიერ 2014 წლის დეკემბერში იქნა მოწონებული.
მასწავლებელთა მოსამზადებელი პროგრამა პროფესიული განათლების მასწავლებლებისთვის პედაგოგიური კურსის შეთავაზებას გულისხმობს. პროგრამა ასევე მოიცავს სწავლების მეთოდებს ზრსდასრულებისთვის, სასწავლო-პრაქტიკული გარემოს მოწყობას, სტუდენტთა შეფასების მეთოდებს, საკუთარ პროფესიული განვითარებაზე ზრუნვას და სწავლის თეორიას.
პედაგიგური კურსი სავალდებულოა პროფესიული განათლების მასწავლებლობის მსურველთათვის, ხოლო მოქმედი მასწავლებლები კურსს საქმიანობის პარალელურად გაივლიან.
მოქმედი მასწავლებლებისთვის კურსი შეთავაზებული იქნება სხვადასხვა ფორმით. მათ შორისაა პირისპირ ტრენინგები და ელექტრონული კურსი.
მასწავლებელთა განვითარების თემატური ჯგუფი ერთ-ერთია იმ ცხრა თემატურ ჯგუფს შორის, რომელიც შეიქმნა და მხარდაჭერილია ევროკავშირის პროფესიული განვითარების პროექტის მიერ. თემატური ჯგუფის მიზანია განათლების მასწავლებელთა მომზადებისა და პროფესიული განვითარების ღონისძიებების მიმართულებით მუშაობა და შესაბამისი გადაწყვეტილებების მიღება, ასევე, პროფესიული განათლების განვითარების სტრატეგიის განხორციელების ხელშეწყობა.
თემატური ჯგუფის წევრები არიან საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების, პროფესიული კოლეჯების, განათლების ხარისხის განვითარების ცენტრისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლები.

Vocational Teacher Professional Development Discussed at the National Center for Teacher Professional Development
Vocational Teacher professional development thematic group meeting has been held at TPDC. Center representatives discussed the issues of Vocational Teacher professional development with other thematic group members, foreign experts included.
The Program is based on concept of preparation of pre-service and professional development of in-service Vocational Education Teachers approved by the Georgian Government in 2014.
Vocational Teacher preparation program implies developing a pedagogic course for vocational teachers. The program also entails teaching methods for adults, hands-on activities, student assessment methods, self-professional development and teaching theories.
The pedagogical course is mandatory for pre-service teachers, as for the in-service Vocational Education teachers, they will attend the courses simultaneously with their major activities.
The courses will be offered in various ways for in-service teachers, like face to face or distant learning (electronic trainings) .
Vocational Teacher Professional Development thematic group is among the 9 thematic groups set up and approved by EU Vocational Development Project. The thematic groups aims at promoting vocational education and developing strategies for its realization.
The thematic group members include the representatives of : donor, international organizations, vocational colleges, Quality Enhancement and Development Center and private sector.