„მასწავლებელთა კარიერული წინსვლა სკოლის ბაზაზე პროფესიული განვითარების გზით“ - პროგრამა „პესტალოცის“ ფარგლებში მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრი უცხოელ პარტნიორებთან ერთად სამუშაო შეხვედრებს გამართავს
სიახლეების არქივი29 აპრილი , 2015
საქართველო ევროსაბჭოს პროგრამა „პესტალოცის“ სამდღიან შეხვედრას მასპინძლობს. ვორქშოფი მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით 28 აპრილს დაიწყო და 30 აპრილამდე გასტანს. მასში 16 საერთაშორისო, მათ შორის ევროსაბჭოს ტრენერი და 20 ქართველი მასწავლებელი მონაწილეობს.
ვორქშოფი განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გიორგი მაჩაბელმა გახსნეს. შეხვედრაზე უწყვეტი პროფესიული განვითარების საკითხებისა და მასწავლებელთა ინდივიდუალური საჭიროებების იდენტიფიცირების მექანიზმების განხილვის გარდა, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის ახალი სქემაც წარმოადგინეს, რომელიც ახალი სასწავლო წლიდან ამოქმედდება.
პროგრამა ,,პესტალოცი” განათლების პროფესიონალთა ტრენინგების პროგრამაა. პროგრამის მიზანია, ხელი შეუწყოს განათლების პოპულარიზაციას, კერძოდ, მასწავლებელთა უწყვეტი პროფესიული განვითარების პროცესს პედაგოგების, ტრენერების და განათლების სპეციალისტებისტებისათვის პროფესიული ზრდის საშუალებების შეთავაზების გზით.
“პესტალოცის” ფარგლებში ქართველ მასწავლებლებს საშუალება ეძლევათ ითანამშრომლონ ევროპელ კოლეგებთან, დაამყარონ პროფესიული კავშირები ევროპის სხვადასხვა ტიპის სკოლების მასწავლებლებთან და განათლების სპეციალისტებთან, რათა ერთობლივად დაგეგმონ საგანმანათლებლო პროგრამები. პროგრამის ტრენინგებისა და სამუშაო შეხვედრების ძირითადი თემატიკაა სამოქალაქო საზოგადოების ფორმირების ხელშეწყობა სკოლებში, ადამიანთა უფლებების სწავლება და დემოკრატიული საზოგადოების მშენებლობა.

National Center for Teacher Professional Development holds workshops with foreign counterparts
Georgia’s hosting a 3 day meeting within the European Council program “Pestalozzi”. The workshop has been organized by TPDC from April 28-30, 16 international and European Council trainers and 20 Georgian teachers participate in the workshop.
The meeting was opened by the Deputy Minister - Ketevan Natriashvili, Ministry of Education and Science of Georgia and National Center for Teacher Professional Development Director - Giorgi Machebeli. The teacher professional development and career advancement scheme has been on workshop agenda together with continuous professional development and teacher individual needs identification issues. The scheme will be enacted in schools from the new academic year.
Program “Pestalozzi” is education professionals training program. The program aims at education promotion through offering various continuous professional development opportunities to teachers, trainers and education professionals.
Georgian teachers can collaborate with European colleagues and education professionalsand devise various educational programs within the “Pestalozzi” program. The major aspects of the program trainings and workshops are concerned with developing civic society at schools, teaching human rights building democratic society.