პოლონეთის მთავრობის დახმარება ბარისახოს სკოლას
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური პოლონეთის ელჩის მოადგილესთან და საელჩოს სხვა წარმომადგენლებთან ერთად, ბარისახოს საჯარო სკოლაში ბიბლიოთეკის საზეიმო გახსნას დაესწრო. ლია გიგაური ასევე შეხვდა სკოლის მასწავლებლებს და მათ ზოგადი განათლების მიმართულებით არსებულ სიახლეებთან დაკავშირებით ესაუბრა. მინისტრის მოადგილემ პედაგოგთა ყველა შეკითვას უპასუხა.
პოლონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო, საქართველოში პოლონეთის საელჩოს საშუალებით, ყოველწლიურად აცხადებს მცირე გრანტების კონკურსს „პოლონეთის დახმარება“, რომელიც ითვალისწინებს გრანტს 3000-5000 ევროს ეკვივალენტის ოდენობით სახელმწიფო ვალუტაში.
ბარისახოს სკოლის დირექციის ინიციატივით, მომზადდა პროექტი „სოფ. ბარისახოს საჯარო სკოლის ბიბლიოთეკის კეთილმოწყობა“, რომელმაც პოლონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მოწონება დაიმსახურა და ამ უკანასკნელის ფინანსური მხარდაჭერით, სკოლაში გარემონტდა, ინვენტარითა და ტექნიკური მოწყობილობებით აღიჭურვა და ახალი სახელმძღვანელოებით შეივსო სკოლის ბიბლიოთეკა და ერთი საკლასო ოთახი. აღნიშნულ პროექტში ასევე ჩაერთო ადგილობრივი თვითმმართველობა, რომელმაც დააფინანსა გარკვეული სარემონტო სამუშაოების შესრულება სკოლაში.
ბარისახოს სკოლაში 62 მოსწავლე სწავლობს, სკოლაში სრულფასოვნად მიმდინარეობს სასწავლო პროცესი, მოსწავლეები ჩართულია სამინისტროს მიერ გამოცხადებულ ყველა პროექტში. სახელმწიფო პროგრამის „ასწავლე საქართველოსთვის" ფარგლებში, ბარისახოს საჯარო სკოლაში, სხვადასხვა საგნის მასწავლებლად, სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ 6 მასწავლებელია წარგზავნილი.

Poland Embassy to Georgia Provided Help to Barisakho School
The Deputy Minister of the Ministry of Science and Education of Georgia Lia Gigauri, Poland’s Deputy Ambassador to Georgia and other representatives of the embassy of Poland to Georgia attended the opening ceremony of the library at Barisakho public school. Lia Giagauri met the teachers and introduced some novelties regarding the general education. The Deputy Minister gave answers to all questions she was asked.
It’s worth noting, that the Ministry of Foreign Affairs of Poland annually announces the contest for Small Grants in the scope of the program “Polish Aid”. The Small Grant Program envisages the grant amounting from 3000-5000 Euros equivalent to national currency.
By the initiative of administration of Barisakho public school, the project “Rehabilitation of Barisakho Public School Library” was prepared, which was approved by the Ministry of Foreign Affairs of Poland. With the financial assistance of the Ministry the school was rehabilitated and equipped with the modern inventory. The library and a classroom was filled with new school books. The Local Government also got involved in this project and financed particular rehabilitation works in the school.
It should be noted, that Barisakho public school has 62 pupils, the learning process is proper and up-to-date, the pupils are involved in all projects announced by the MES. In the scope of the project “Teach for Georgia” the National Center for Teachers’ Professional Development deployed 6 teachers who teach various subjects at the school.