მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში სკოლებში ბულინგის თემაზე მრგვალი მაგიდის ფორმატში შეხვედრა გაიმართა
სიახლეების არქივი23 დეკემბერი , 2017
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრისა და საქართველოს სკოლის ადმინისტრატორთა ასოციაციის ინიციატივით სკოლებში ბულინგის თემაზე მრგვალი მაგიდის ფორმატში შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრას თბილისისა და რუსთავის სკოლების დირექტორები დაესწრნენ.
შეხვედრაზე სკოლის დირექტორებმა, არასამთავრობო სექტორისა და ცენტრის წარმომადგენლებმა სკოლაში ბულინგისა და ძალადობის პრევენციაზე იმსჯელეს და ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს.
ბულინგი 21-ე საუკუნის მთავარ გამოწვევად რჩება. იგი იგეგმება და ვითარდება არა მხოლოდ ხილულ გარემოში, არამედ სოციალური ქსელების და ინფორმაციულ საკომუნიკაციო საშუალებების გამოყენებით. შესაბამისად, ბულინგის პრევენცია და მართვა განსაკუთრებულ ყურადღებას მოითხოვს. შეხვედრის მონაწილეების აზრით, ბულინგის ფაქტების პრევენცია და დაძლევა სწორედ ადმინისტრაციის, მასწავლებლების და მშობლების აქტიური თანამშრომლობით არის შესაძლებელი.
სკოლის ადმინისტრატორთა ასოციაციის ხელმძღვანელის, გია მურღულიას ინიციატივით, იგეგმება სხვა შეხვედრებიც, სადაც ასოციაცია დირექტორებთან ერთად შეიმუშავებს კონკრეტულ რეკომენდაციებს ყველა იმ ორგანიზაციის მიმართ, რომელიც შესაძლოა სკოლებში ბულნგის პრევენციასა და მართვაში იყოს ჩართული.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გიორგი მაჩაბელმა სკოლის ადმინისტრატორებთან ერთად ამ მიმართულებით ცენტრის მიერ განხორციელებული აქტივობები განიხილა, მათ ღია თანამშრომლობისკენ მოუწოდა და ის დაგეგმილი ღონისძიებებიც გააცნო, რომლებიც სკოლებს ბულინგის პრობლემასთან ეფექტიანად გამკვლავებაში დაეხმარება.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი ბულინგის პრევენციის მიმართულებით როგორც დირექტორებისთვის, ისე მასწავლებლებისთვის სხვადასხვა ტრენინგს ახორციელებს. ბულინგის პრევენციის კომპონენტი ცენტრის მიერ შემუშავებულ სხვადასხვა მოდულშია ინტეგრირებული, თუმცა ამ მხრივ აღსანიშნავია სატრენინგო კურსი სამოქალაქო განათლების მასწავლებლებისთვის და მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის „ლიდერობის აკადემიის“ ტრენინგ-მოდული „თანასწორობის საკითხები“, რომელსაც ყველა საჯარო სკოლის დირექტორი 2017 წლის დეკემბრიდან 2018 წლის აპრილის ჩათვლით გაივლის.

Round table meeting on bullying in schools held at TPDC
A round table meeting on the issue of bullying in schools was held upon the initiative of the National Center for Teacher Professional Development and Georgian Association of School Administrators. The meeting was attended by principals of Tbilisi and Rustavi schools.
At the meeting school directors, NGOs and the Center representatives discussed the issue of preventing bullying and violence in the school and shared experiences with each other.
Bullying still remains the main challenge of the 21st century. It is planned and developed not only in the visible environment but also by using social networks and communication means. Therefore, prevention and management of bullying requires special attention. The meeting participants believe that preventing and fighting the facts of bullying is possible through active cooperation with administrations, teachers and parents.
At the initiative of Gia Murghulia, the Head of the Association of School Administrators, other meetings are going to be held where the Association together with principals will develop specific recommendations to all the organizations that may be involved in the prevention and management of bullying in schools.
Giorgi Machabeli, Director of the National Center for Teacher Professional Development, together with school administrators discussed the activities carried out by the Center in the above direction and called upon them to have open cooperation and introduced them with the planned activities which will help schools effectively tackle the problem of bullying.
TPDC is carrying out various trainings for school directors and teachers to prevent bullying. The component of bullying prevention is integrated in a number of modules developed by the Center, but in this respect it is worth mentioning the training course for civic education teachers and the training module "Equality Issues" of the "Leadership Academy" within the Teachers and School Directors Professional Development project, which all public school directors will attend from December 2017 to April 2018.