მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში საერთაშორისო კონფერენცია ჩატარდა
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრში საერთაშორისო კონფერენცია - „განათლება დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის და ადამიანის უფლებების სწავლება აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში: პროექტის შედეგები და სამომავლო განვითარების გზები“ გაიმართა.
კონფერენციის გახსნის ღონისძიებას სტრასბურგის დელეგაციასთან და ევროკავშირის ადგილობრივ წარმომადგენლობასთან ერთად განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი დაესწრო და მონაწილეებს სიტყვით მიმართა.
კონფერენციაზე ევროპის საბჭოსა და ევროკავშირის ერთობლივი სამწლიანი პროექტი - „ადამიანის უფლებების სწავლებისა და დემოკრატიული მოქალაქეობისთვის განათლების გაძლიერება აღმოსავლეთ პარტნიორობის 6 ქვეყანაში“ შეჯამდა. პროექტის მონაწილე ქვეყნების დელეგატებმა შესრულებული სამუშაოს შედეგები წარადგინეს და სამომავლო მიზნები დასახეს, ასევე, ერთმანეთს პროექტზე მუშაობისას მიღებული გამოცდილება გაუზიარეს.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ განათლების სფეროს წარმომადგენლები აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებიდან - აზერბაიჯანიდან, სომხეთიდან, ბელარუსიდან, მოლდოვიდან, უკრაინიდან და საქართველოდან. აღსანიშნავია, რომ საქართველო პროექტის ერთ-ერთი აქტიური პარტნიორია.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა დემოკრატიული მოქალაქეობის განათლების გაძლიერების მიმართულებით, პროექტის ფარგლებში განახორციელა მთელი რიგი ღონისძიებები: ჩატარდა 100-საათიანი ტრენინგები ევროსაბჭოს ტრენერების მიერ; პრიორიტეტად გამოიყო არა მხოლოდ მოქმედ მასწავლებლებთან მუშაობა, არამედ განსაკუთრებით დიდი მნიშვნელობა მიენიჭა მომავალი მასწავლებლების კომპეტენციების განვითარებაზე ზრუნვას; დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის განათლების მიმართულებით შემუშავდა და გადამუშავდა თორმეტამდე კურსი იმ 9 უნივერსიტეტში, სადაც მასწავლებელთა მომზადების პროგრამები ხორციელდება; შეიქმნა, აკრედიტაცია გაიარა და ამოქმედდა კურსები როგორც საბაკალავრო, ასევე, სამაგისტრო საფეხურისთვის; შემუშავდა და გამოიცადა სკოლისა და უნივერსიტეტის თანამშრომლობის პროექტი: მომავალი მასწავლებლების პრაქტიკა სკოლაში დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის განათლებისა და ადამიანის უფლებების სწავლების მიმართულებით.
პროექტი აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში დემოკრატიული მოქალაქეობისთვის განათლების გაძლიერებას ითვალისწინებს.

TPDC hosted International Conference
The National Center for Teachers Professional Development hosted an International Conference - "Education for Democratic Citizenship and Human Rights Education in the Eastern Partnership Countries: the project results and the way forward".
The opening ceremony of the conference along with the Strasbourg delegation and the EU local representatives was attended by Mikheil Chkhenkeli, the Minister of Education and Science of Georgia who addressed the participants.
The conference summarized the three-year joint project of the Council of Europe and the European Union - "Strengthening Education for Democratic Citizenship and Human Rights Education in 6 Countries of Eastern Partnership". The delegates of the project participant countries presented the results of the work done and identified future goals and shared experiences regarding the project.
The conference was attended by representatives of the education sector from the Eastern Partnership countries - Azerbaijan, Armenia, Belarus, Moldova, Ukraine and Georgia. It should be noted that Georgia is one of the active partners of the project.
The TPDC, for enhancing the education for democratic citizenship, within the framework of the project implemented a number of activities: 100-hour trainings conducted by trainers of the Council of Europe; priority was given to the work with current teachers and a special attention was paid to development of competencies among future teachers; In the direction of education for democratic citizenship, up to twelve programs have been developed and elaborated for 9 universities where teacher training programs are being implemented; undergraduates as well as postgraduate courses have been developed, accredited and enacted; the school and university cooperation project has been developed and tested: in-service practice for future teachers in the field of education for democratic citizenship and human rights education.
The project aims at strengthening education for democratic citizenship and human rights in Eastern Partnership countries.