გერმანელმა ექსპერტებმა საქართველოს პროფესიულ სასწავლო დაწესებულებებში განხორციელებული საქმიანობა შეაფასეს
სიახლეების არქივი10 ნოემბერი , 2017
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში პროფესიული განათლების საკითხებზე გერმანელ ექსპერტებთან შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე ექსპერტებმა გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის ორგანიზაციასთან (GIZ) და სენიორ ექსპერტების სამსახურთან (SES) ერთად შექმნილი პროექტის ფარგლებში განხორციელებული სამუშაო ვიზიტი შეაფასეს და პროფესიული განათლების მასწავლებლების დახელოვნებასა და პროფესიული განათლების დუალური მოდელის დანერგვასთან დაკავშირებით შესაბამისი რეკომენდაციები გასცეს.
პროექტის ფარგლებში, სენიორ ექსპერტებმა პირველ ეტაპზე საქართველოს პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ტურიზმის მიმართულების მასწავლებელთა საჭიროებების კვლევა განახორციელეს, ხოლო მომდევნო ეტაპზე მიზნობრივი ტრენინგები ჩაატარეს როგორც სპეციალობაში, ისე სწავლების მეთოდებში ტურიზმის, სასტუმრო მომსახურების, სერვისის მენჯმენტისა და კულინარიის მასწავლებლებისთვის.
პროექტი, მასწავლებლების საჭიროებების კვლევისა და ტრენინგების გარდა, ითვალისწინებდა ადგილობრივი და გერმანიის პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების თანამშრომლობის ხელშეწყობას, რათა სამომავლოდ, გერმანიაში პროფესიული განათლების მასწავლებლების სასწავლო ვიზიტები განხორციელდეს.

German experts evaluated the activities carried out in vocational educational institutions of Georgia
National Center for Teacher Professional Development hosted a meeting with German experts on vocational education issues. At the meeting, the experts evaluated the working visit implemented with the joint project developed by German Society for International Cooperation (GIZ) and the Senior Experts Service (SES) and provided recommendations on the implementation of the dual model of vocational education and professional development of vocational teachers.
In the scope of the project, at the first stage, the senior experts carried out the research of teachers’ needs in terms of tourism in Georgian vocational institutions, and then conducted the targeted trainings in specialties as well as teaching methodology for tourism, hotel services, service management, and culinary teachers.
The project, apart from the research on teachers’ needs of teachers and the trainings, envisaged facilitating co-operation of local and German vocational education institutions in order to provide study visits of vocational education teachers in Germany.