თბილისში პირველად, ევროპული პროგრამის „eTwinning Plus”-ის საერთაშორისო სემინარი ტარდება
თბილისში, პროგრამა “eTwinning Plus”-ის ფარგლებში, პირველი კონტაქტური სემინარი გაიხსნა, რომელშიც ქართველი მასწავლებლების გარდა, ევროპის 10 ქვეყნიდან (საფრანგეთი, გერმანია, ინგლისი, პოლონეთი, ლიტვა, ლატვია, თურქეთი, უნგრეთი, უკრაინა, აზებაიჯანი) 52 მასწავლებელი და პროგრამის კოორდინატორები მონაწილეობენ.
სემინარის სპეციალური მომხსენებელია ბრიტანული საბჭოს წარმომადგენელი, eTwinning-ის ამბასადორი კრის ვილიამსი, რომელიც საერთაშორისო თანამშრომლობის მნიშვნელობასა და სარგებელზე გააკეთებს მოხსენებას.
კონტაქტური სემინარის მიზანია საპროექტო იდეებზე ერთობლივი მუშაობა, საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება, მასწავლებლების მოტივირება, თანამშრომლობის და კომუნიკაციის ხელშეწყობა და სწავლა-სწავლების ინოვაციური მეთოდების გამოვლენა.
3-დღიანი სემინარის ფარგლებში მონაწილეებს შეეთავაზებათ სხვადასხვა სასწავლო-სამუშაო თემატური შეხვედრები, რომლებსაც როგორც საქართველოს, ისე ევროპის სხვა ქვეყნების წარმომადგენელი ამბასადორები გაუძღვებიან.
სემინარის პროცესში გათვალისწინებულია მასწავლებლების ჯგუფების ჩამოყალიბება ინტერესების მიხედვით და მათი ერთობლივი მუშაობა სხვადასხვა სასწავლო პროექტის გეგმაზე. სემინარის დასასრულს პროექტის გეგმები განთავსდება eTwinning-ის პორტალზე, ხოლო მასწავლებლები, სამშობლოში დაბრუნების შემდეგ, განახორციელებენ მათ საკლასო ოთახებში.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი, ევროკომისიის დახმარებით, 2013 წლის მარტის თვიდან ახორციელებს სკოლის მასწავლებელთა ონლაინ სისტემაში ჩართვისა და ევროპის ქვეყნების მასწავლებლებთან დამეგობრების პროგრამას. პროგრამა ევროპისა და მისი მეზობელი ქვეყნების სკოლების თანამშრომლობის ხელშესაწყობად შექმნილი საერთაშორისო ონლაინ პლატფორმაა, რომელიც სხვადასხვა ქვეყნის მასწავლებლებს აძლევს საშუალებას, დაუკავშირდნენ ერთმანეთს, ითანამშრომლონ, გაუზიარონ იდეები და განახორციელონ სასწავლო პროექტები.
პროგრამის მიზანია ხელი შეუწყოს განათლების პოპულარიზაციას, მასწავლებელთა უწყვეტი პროფესიული განვითარების პროცესს, პროექტებით სწავლების დანერგვასა და ელექტრონული რესურსების ეფექტურ გამოყენებას.
აღნიშნული პროგრამა ქართველ პედაგოგებს პროფესიულ განვითარებაში და მრავალფეროვანი სასწავლო პროცესის დაგეგმვაში ეხმარება. პროგრამის ფარგლებში მასწავლებლებიმონაწილეობას იღებენ საერთაშორისო სემინარებში, კონფერენციებსა და სამუშაო შეხვედრებში. ისინი სწავლობენ და ივითარებენ გუნდური მუშაობისა და კომუნიკაციის უნარებს, საგნის ინტეგრირებული სწავლების პრინციპებს, პროექტზე დაფუძნებულ სწავლებას და ა.შ.

International Seminar within European program "eTwinning Plus" is held for the first time in Tbilisi
News ArchiveOctober 04, 2017
In Tbilisi, within the framework of the program "eTwinning Plus" the first contact seminar was opened in which apart from Georgian teachers 52 teachers and program coordinators from 10 European countries (France, Germany, England, Poland, Lithuania, Latvia, Turkey, Hungary, Ukraine, Azerbaijan) take part.
The special speaker of the seminar is the British Council representative, eTwinning Ambassador Chris Williams, who will make a report on the importance of international cooperation and its benefits.
The aim of the contact seminar is to work together on joint project ideas, share best practices, motivate teachers, support the cooperation and communication, and reveal innovative teaching methods.
The participants of the three-day workshop will be offered a variety of learning-thematic meetings, which will be conducted by the representative Ambassadors from Georgia and other European countries.
The process of the seminar envisages setting up teacher groups according to their interests and their joint work on various training projects. Eventually, the project plans will be posted on the eTwinning portal, and teachers upon the return to their countries will be able to implement them in classrooms.
The National Center for Teacher Professional Development, with the help of the European Commission has been carrying out the Program for School Teachers’ Online System Involvement and Collaboration with European Countries since March 2013. The program is an international online platform designed to encourage the cooperation between schools of Europe and its neighboring countries which allows teachers of different countries to connect to each other, collaborate, share their ideas and implement educational projects.
The aim of the program is to promote education, continuous process of professional development of teachers, introduction of education through projects and effective and efficient use of electronic resources.
The program helps Georgian teachers in their professional development and in planning diverse learning processes. Within the program, teachers are able to participate in international seminars, conferences and workshops. They study and develop team working and communication skills, learn about principles of integrated teaching, project-based learning, etc.