სქემის ამოქმედების შემდეგ პირველად ცხრა მასწავლებელმა მენტორის სტატუსი მოიპოვა
მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ამოქმედების შემდეგ, პირველად, 9 მასწავლებელმა მენტორის სტატუსი მოიპოვა. აღნიშნულმა მასწავლებლებმა, სქემის ფარგლებში, სხვადასხვა პროფესიული აქტივობების განხორციელების გზით, მენტორის სტატუსის მისაღებად გათვალისწინებული 25 კრედიტქულა დააგროვეს.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი, დღეს, N128 საჯარო სკოლას ესტუმრა და ორ პედაგოგს შეხვდა, რომლებიც სქემაში მენტორის სტატუსით დაწინაურდნენ. გიორგი მაჩაბელმა ნათია დარჩიას და გულნაზი ხორბალაძეს მენტორობის დამადასტურებელი სერტიფიკატები გადასცა და დაწინაურება მიულოცა.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორის განცხადებით, სერტიფიკატის გადაცემას ცხრავე მასწავლებლისთვის პირადად გეგმავს.
• ახორციელებს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების საჭიროებების კვლევასა და კვლევის შედეგების საფუძველზე ატარებს სამუშაო შეხვედრას კოლეგებისთვის გამოცდილების გაზიარების მიზნით (3 კრედიტქულა);
• ახორციელებს დამატებით საქმიანობებს/აქტივობებს (16 კრედიტქულა). მენტორის სტატუსის მისანიჭებლად წამყვანი მასწავლებელი სტატუსის შესაბამის კრედიტქულებს აგროვებს საჭიროებებზე დაფუძნებით.
მასწავლებლის შეფასების ჯგუფი აფასებს წამყვანი მასწავლებლის მიერ განხორციელებულ საქმიანობებს და მასწავლებლის პროფესიულ საქაღალდეში არსებული დოკუმენტების შეფასების საფუძველზე იღებს გადაწყვეტილებას წამყვანი მასწავლებლისათვის მენტორის სტატუსის მინიჭების შესახებ, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრისთვის, წინადადების წარდგენის შესახებ.
მენტორის ფუნქცია-მოვალეობები მიმართულია სასწავლო პროცესის ხარისხის გაუმჯობესებაზე და კათედრისდა სკოლის განვითარებაზე. მენტორს სტატუსი უვადოდ უნარჩუნდება.

Nine teachers were Granted a Mentor status after the Launch of the Scheme
After the launch of the Teacher Pre-Service, Professional Development and Career Advancement Scheme, for the first time, a mentor status was granted to nine teachers. In order to get the mentor status, the teachers have collected 25 credits by implementing various professional activities within the framework of the Scheme.
Today, the Director of the National Center for Teacher Professional Development visited the Public School N128 and met with the two teachers who have been promoted to the mentor’s position within the scheme. Giorgi Machabeli awarded Natia Darchia and Gulnazi Khorbaladze with the certificates certifying the mentorship and congratulated on their promotion.
According to the TPDC Director, he intends to meet all nine teachers and hand the certificates personally.
A leading teacher for obtaining the status of a mentor shall:
• carry out a research on the needs of general education institutions and based on the research results hold workshops to share experiences with colleagues (3 credit points);
The mentor’s duties and responsibilities are focused on the improvement of the educational process and the development of the Department and the school. The mentor’s status is a lifelong achievement.
In 2016-2017 academic years, 1359 teachers involved in the Scheme have been promoted to the senior teacher’s status, two- the leading teacher, and nine –the mentor.