პროგრამის „ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ ტრენინგი ჩატარდა
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის „ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ ფარგლებში მოხალისე მასწავლებლებს რვადღიანი ტრენინგი ჩაუტარდათ.
საორიენტაციო ტრენინგები ქართული ენის, ინტერკულტურული კომუნიკაციის და ზოგადი მეთოდიკის კურსს მოიცავდა. ასევე, მოხალისე მასწავლებლები ტრენინგების განმავლობაში გაეცნენ საქართველოს კულტურას და მიიღეს რეკომენდაციები სხვადასხვა ტექნიკურ და საყოფაცხოვრებო საკითხებზე, როგორიცაა ქალაქში გადაადგილება, მობილური ოპერატორის გამოყენება და სხვა.
მოხალისე მასწავლებლები უკვე განაწილდნენ საქართველოს 8 რეგიონში; აჭარა, გურია, სამეგრელო ზემო სვანეთი, რაჭა-ლეჩხუმი, იმერეთი, ქვემო ქართლი, შიდა ქართლი, კახეთი. ისინი მზად არიან სკოლაში მუშაობის გარდა, თემში უცხოური ენის შესწავლით დაინტერესებულ ყველა პედაგოგს შეასწავლონ ენა.
პროგრამის „ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ ფარგლებში საქართველოს ყოველწლიურად უცხოენოვან მოხალისე მასწავლებელთა რამდენიმე ჯგუფი სტუმრობს. მოხალისე მასწავლებლები ცხოვრობენ მასპინძელ ოჯახებში და დასაქმებულნი არიან საქართველოს საჯარო სკოლებში, სადაც, უცხოური ენის ადგილობრივ მასწავლებლებთან და თემის სხვა წევრებთან თანამშრომლობით, აქტიურად ერთვებიან სასკოლო და სათემო ცხოვრებაში. უცხოელ კოლეგებთან ერთად ადგილობრივი უცხოური ენის პედაგოგები იმაღლებენ ენის ცოდნის დონეს, მოიძიებენ და ამუშავებენ მოსწავლეთა საჭიროებებიდან გამომდინარე დამატებით მასალებს, ასევე, ეცნობიან და ნერგავენ ენის სწავლების თანამედროვე მეთოდებს.

Training held within the program "Teach and Learn with Georgia"
Within the framework of the TPDC project "Teach and Learn with Georgia," volunteer teachers took an eight-day training course.
The trainings included Georgian Language, Intercultural Communication and General Methodology Course. Furthermore, volunteer teachers got acquainted with the Georgian culture during the training and received recommendations on various technical and household issues such as moving in the city, using mobile operators etc.
The volunteer teachers have been already distributed in 8 regions of Georgia; Adjara, Guria, Samegrelo- Zemo Svaneti, Racha-Lechkhumi, Imereti, Kvemo Kartli, Shida Kartli, Kakheti. They are ready, apart from working in schools, to teach the language to all teachers interested in learning the foreign language in the community.
Within the framework of the project "Teach and Learn with Georgia", several groups of foreign volunteer teachers visit Georgia each year. Volunteer teachers live in host families and are employed in public schools of Georgia, where they take active part in school and community life in cooperation with local language teachers and other members of the community. Together with foreign colleagues, local foreign language teachers increase their language competence, find and process additional materials based on the learner needs, learn and put in practice modern methods of language teaching.