პროგრამას „ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ მოხალისე მასწავლებლების ახალი ნაკადი შეუერთდა
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის პროგრამას „ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ მოხალისე ინგლისურენოვანი, ფრანგულენოვანი და გერმანულენოვანი მასწავლებლების ახალი ნაკადი შეუერთდა.
საქართველოში ჩამოსვლის შემდეგ, მოხალისე მასწავლებლებს ჩაუტარდებათ ინტერკულტურული კომუნიკაციის და ზოგადი მეთოდიკის ტრენინგები, რის შემდეგაც განაწილდებიან საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის საჯარო სკოლებში.
აღსანიშნავია, რომ წელს პირველად მოხალისე მასწავლებლები საპილოტე რეჟიმში განაწილდებიან პროფესიულ სასწავლებლებში და ასევე, შეასწავლიან უცხო ენას სხვადასხვა საგნის მასწავლებლებს.
უკვე ორი წელია პროგრამამ პოზიტიური ცვლილებები განიცადა. დაიხვეწა მოხალისე მასწავლებლების შერჩევის კრიტერიუმები. შერჩევისას უპირატესობა ენიჭება იმ კანდიდატებს, რომლებსაც აქვთ განათლების სფეროში მუშაობის გამოცდილება, გარდა ამისა, გაიზარდა მოხალისეების კონტრაქტის ვადები: მოხალისეები სრულ სასწავლო წელს ატარებენ სკოლაში, რაც ენის შესწავლის ხარისხს მნიშვნელოვნად აუმჯობესებს.
პროგრამის „ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ ფარგლებში საქართველოს ყოველწლიურად უცხოენოვან მოხალისე მასწავლებელთა რამდენიმე ჯგუფი სტუმრობს. მოხალისე მასწავლებლები ცხოვრობენ მასპინძელ ოჯახებში და დასაქმებულნი არიან საქართველოს საჯარო სკოლებში, სადაც, უცხოური ენის ადგილობრივ მასწავლებლებთან და თემის სხვა წევრებთან თანამშრომლობით, აქტიურად ერთვებიან სასკოლო და სათემო ცხოვრებაში. უცხოელ კოლეგებთან ერთად ადგილობრივი უცხოური ენის პედაგოგები იმაღლებენ ენის ცოდნის დონეს, მოიძიებენ და ამუშავებენ მოსწავლეთა საჭიროებებიდან გამომდინარე დამატებით მასალებს, ასევე, ეცნობიან და ნერგავენ ენის სწავლების თანამედროვე მეთოდებს.

A new group of volunteer teachers joined the project "Teach and Learn with Georgia"
A new group of English-speaking, French-speaking and German-speaking volunteer teachers has joined the TPDC program "Teach and Learn with Georgia".
Upon the arrival in Georgia, volunteer teachers will be trained in intercultural communication and general methodology, after which they will be distributed to public schools of different regions of Georgia.
It is noteworthy that for the first time this year volunteer teachers will be distributed in vocational institutions and will teach foreign languages ​​to teachers of different subjects.
The program has undergone positive amendments for the last two years. The criteria for selection of volunteer teachers have been improved. In the selection process, preference is given to the candidates who have experience of working in the field of education. Moreover, contract terms of volunteers have also extended: volunteers will spend a full academic year in schools, which will significantly improve the quality of language teaching.
Within the framework of the project "Teach and Learn with Georgia", several groups of foreign volunteer teachers visit Georgia each year. Volunteer teachers live in host families and are employed in public schools of Georgia, where they take active part in school and community life in cooperation with local language teachers and other members of the community. Together with foreign colleagues, local foreign language teachers increase their language competence, find and process additional materials based on learner needs, learn and put in practice modern language teaching methods.