ბავშვთა და ახალგაზრდული საგუნდო კოლექტივების III ეროვნული კონკურსის გალა კონცერტი და დაჯილდოების ცერემონიალი გაიმართა
ვანო სარაჯიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიის დიდ დარბაზში ბავშვთა და ახალგაზრდული საგუნდო კოლექტივების III ეროვნული კონკურსის გალა კონცერტი და დაჯილდოების ცერემონიალი გაიმართა. კონცერტში მონაწილეობა მიიღეს გამარჯვებულმა საგუნდო კოლექტივებმა თბილისიდან და რეგიონებიდან. ღონისძიებას საქართველოს საგუნდო საზოგადოების თავმჯდომარე ლიანა ჭონიშვილი და საქართველოს საგუნდო საზოგადოების აღმასრულებელი დირექტორი მიხეილ ედიშერაშვილი უძღვებოდნენ.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის სახელით მუსიკის ექსპერტ-კონსულტანტი რუსუდან თაყაიშვილმა საჩუქრები გადასცა 10 მასწავლებელს, რომლებმაც ჟიურისგან საუკეთესო შეფასება დაიმსახურეს. ასევე, ცენტრის მიერ დაწესებულ ნომინაციაში „საჯარო სკოლის მუსიკის საუკეთესო მასწავლებელი“ გამოვლინდა გამარჯვებული პედაგოგები, რომელთაც სპეციალური პრიზები გადაეცათ:
A - აკადემიური საგუნდო სიმღერის კატეგორიაში - თამარ ლეშკაშელი თელავის #4 საჯარო სკოლის მუსიკის მასწავლებელი, რომლის ხელმძღვანელობით გოგონათა გაერთიანებულმა გუნდმა კონკურსზე მოიპოვა ვერცხლის მედალი. დასახელებულ ნომინაციაში გამარჯვებულ პედაგოგს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრისა და კამერული მუსიკის საერთაშორისო ფესტივალის „სალხინოს სასახლის კამერატას“ სამხატვრო ხელმძღვანელის, კონკურსის საორგანიზაციო კომიტეტის ხელმძღვანელის შიო აბრახამიას ინიციატივით სხვა საჩუქრებთან ერთად გადაეცა ფესტივალზე დასწრების სამდღიანი საგზური.
B და C კატეგორიებში (ქართული ხალხური სიმღერა და ქართული გალობა) დაბა თიანეთის #2 საჯარო სკოლის მუსიკის მასწავლებელი, მეცხრეკლასელთა ხალხური სიმღერის ანსამბლი, ხელმძღვანელი ნათია დავითაშვილი. ეს კოლექტივი კონკურსის ვერცხლის მედლის პრიზიორია. სხვა საჩუქრებთან ერთად მას ცენტრის სახელით გადაეცა DVD ფლეერი.
“ყველა სკოლა, რომელმაც წარმოადგინა საგუნდო კოლექტივი კონკურსზე, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრისგან მიიღებს მადლობის სერტიფიკატს, ხოლო თითოეული მასწავლებელი, რომელმაც მოამზადა საგუნდო კოლექტივი, მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ფარგლებში მიიღებს 0,5 კრედიტქულას“ - განაცხადა ცენტრის მუსიკის ექსპერტ-კონსულტანტმა რუსუდან თაყაიშვილმა.

Gala Concert and Award Ceremony of III National Competition for Children and Youth Choral Groups
The gala concert and the award ceremony of III National Competition of Children and Youth Choral Groups was held in the Grand Hall of Vano Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire. The winner choral groups from Tbilisi and the regions participated in the concert. The event was presented by Liana Chonishvili, Chairperson of Georgian Choral Society and Mikheil Edisherashvili, the Executive Director of Georgian Choral Society.
On behalf of the National Center for Teacher Professional Development, Rusudan Takaishvili, music expert awarded 10 teachers who received the best evaluation from the jury. The winner teachers for the nomination "Best Music Teachers of Public School" offered by the Center were awarded with special prizes:
A - Academic Choral Song Category - Tamar Leshkasheli, Music Teacher in Telavi #4 Public School, under whose guidance the unified team of girls won the silver medal. The winner of the nomination was awarded with a three day trip to the festival together with other gifts under the initiative of the National Center for Teacher Professional Development and Shio Abrakhamia, the Head of the competition organizational committee of the International Festival of Chamber Music "Salkhino Palace Camerata".
In B and C category (Georgian folk song and Georgian chant), Natia Davitashvili, the music teacher in Tianeti Public School №2 and the Head of Folk Song Ensemble of the ninth graders. This group is the silver medal winner of the competition. Along with other gifts, they were awarded with a DVD player on behalf of the Center.
"All schools, which represented choral groups at the competition, will receive a certificate of appreciation from the National Center for Teacher Professional Development, and each teacher who has prepared the choral groups will get 0,5 credits within the program of Teacher Pre-Service, Professional Development and Career Advancement Scheme," said Rusudan Takaishvili, the Center’s Music Expert consultant.