პროფესიული სასწავლებლების სტუდენტთა შეფასების საკითხებზე ტრენერთა ტრენინგი ჩატარდა
პროფესიული განათლების მასწავლებელთა და დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროგრამის ფარგლებში, პროფესიული განათლების ტრენერ-კონსულტანტებისათვის ტრენერთა ტრენინგი ჩატარდა.
ტრენინგს ,,კომპეტენციაზე დაფუძნებული შეფასება’’, პროექტის ,,პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისათვის’’ ფარგლებში პროფესიული განათლების პოლიტიკის ექსპერტი ანასტასია ქიტიაშვილი უძღვებოდა.
ტრენინგზე, კომპეტენციებზე დაფუძნებული განათლება, მისი ძირითადი მახასიათებლები, კომპეტენციის კომპონენტები, მასთან მიმართებაში არსებული შრომის ბაზრის მოთხოვნები, სტუდენტთა შეფასების პრინციპები, პრაქტიკული შეფასება, მტკიცებულების ტიპები, რაოდენობა და ხარისხი, შეფასების პირობები, კომპეტენციის შეფასება განიხილეს.
ტრენინგის საკითხების გასაღრმავებლად მონაწილეებმა პრაქტიკული დავალებებიც შეასრულეს და დაწვრილებით განიხილეს ყველა დასაშვები კითხვა, რომელიც შეიძლება წამოიჭრას ტრენინგების მიმდინარეობისას და კონსულტირებისას, ასევე ჩამოაყალიბეს სავარაუდო გამოწვევების საპასუხო საერთო სამოქმედო გეგმა.
ტრენინგს ესწრებოდა მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის პროფესიული განათლების მასწავლებელთა და დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროგრამის მენეჯერი ნინო ელბაქიძე და პროექტის ,,პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისთვის’’ ხელმძღვანელმა დევიდ ჰენდლი, რომელმაც ტრენერებს სერტიფიკატები გადასცა.

Training of trainers on vocational students’ assessment issues
The trainer training for vocational education trainer-consultants was held within the scope of the Vocational Education Teacher and School Director Professional Development program.
Anastasia Kitiashvili, expert of vocational education policy, conducted the training "Competence Based Assessment" within the project "Vocational Education for Economic Development".
The training discussed competence-based education, its basic characteristics, components of the competences, the requirements of the labor market, principles of student assessment, practical assessment, types of evidence, quantity and quality, assessment terms, and evaluation of competences.
With the view to deepening the training topics, the participants performed practical assignments and discussed in details all the questionable issues that could arise during the course of training sessions and counseling, and also drew up a common overall action plan for the presumable challenges.
The training was attended by Nino Elbakidze, the Project Manager of TPDC for Vocational Education Teacher and School Director Professional Development program, and David Handley, Head of "Vocational Education for Economic Development", who awarded certificates to trainers.