150 ტრენერი მასწავლებელთა ზოგადპროფესიული კურსის ტრენინგმოდულის ჩატარებაში გადამზადდა
„ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს“ მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტმა, რომელსაც სსიპ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს, 150 ტრენერი გადაამზადა, რომლებიც საქართველოს მასშტაბით 7000-ზე მეტ საჯარო სკოლის მასწავლებელს ზოგადპროფესიული უნარების ტრენინგს ჩაუტარებს.
ტრენინგი მასწავლებლებს დაეხმარება სასწავლო პროცესის პოზიტიურად და ეფექტურად მართვის უნარების გამომუშავებაში. შედეგად, პედაგოგები შეძლებენ მოსწავლეზე ორიენტირებული სასწავლო გარემოს შექმნას, სადაც თითოეული მოსწავლე ემოციურად და ფიზიკურად უსაფრთხო გარემოში შეძლებს სწავლას.
ასევე, ტრენინგზე მიღებული ცოდნა მასწავლებლებს შესაძლებლობას მისცემს, გააცნობიერონ კოლეგებთან თანამშრომლობითი კულტურისა დამკვიდრების მნიშვნელობა და პროფესიული პორტფოლოს გამოყენების სარგებელი.
ზოგადპროფესიული უნარების კურსის მესამე მოდული „სასწავლო პროცესის პოზიტიურად მართვა და მზაობა პროფესიული განვითარებისთვის“ ადგილობრივი და საერთაშორისო კონსულტანტების მიერ საქართველოში მოქმედი მასწავლებელთა საჭიროების კვლევის საფუძველზე შემუშავდა.
აღნიშნული ტრენინგში მიმდინარე წლის აპრილ-მაისის თვეებში მთელი საქართველოს მასშტაბით VII-XII კლასების მათემატიკის, ქიმიის, ფიზიკის, ბიოლოგიის, გეოგრაფიისა და ინგლისურის ენის ყველა საჯარო სკოლის 7000-ზე მეტი მასწავლებელი მიიღებს მონაწილეობას, რომლებმაც უკვე გაიარეს ტრენინგი ზოგადპროფესიული უნარების კურსის პირველი და მეორე მოდულის მიხედვით 2016-2017 წლის ოქტომბერ-თებერვლის პერიოდში.
პროექტის ფარგლებში, ტრენინგებში მონაწილეობის შესაძლებლობა ექნებათ უმცირესობების წარმომადგენელ პედაგოგებსაც. საგანგებოდ მათთვის ითარგმნება სატრენინგო მასალა დაგადამზადდებიან რუსულ, სომხურ და აზერბაიჯანულენოვანი ტრენერები.
პროექტის ფარგლებში, 2016-2018 წლებში, მასწავლებლები გაივლიან ორ სატრენინგო კურსს:
1. ზოგადპროფესიულ უნარებში (სამი თორმეტსაათიანი მოდული; სულ 36 საათი - 3 კრედიტქულა)
2. აქტიური სწავლება საგანში (ერთი ოცდაოთხსაათიანი მოდული - 2 კრედიტქულა)
ტრენინგებს მასწავლებლები ორ ნაკადად გაივლიან. მასწავლებლების პირველი ნაკადის პროფესიული განვითარების კურსი 2016 წლის ოქტომბრის თვეში დაიწყო და 2017 წლის ივლისში დასრულდება (ზოგადპროფესიული უნარებსა და საგნობრივ მეთოდიკაში); მასწავლებელთა მეორე ნაკადი კი გადამზადების იგივე კურსს 2017 ოქტომბერი - 2018 ივლისის პერიოდში გაივლის.

150 trainers trained in provision of general professional training module for teachers
Under the "Millennium Challenge Account - Georgia" Teacher and School Director Professional Development Project, which is being carried out by TPDC, 150 trainers have been trained who will provide general professional skills trainings for more than 7,000 public school teachers across the country.
The training will help teachers develop the skills for positive and effective management of the teaching process. Ultimately, teachers will be able to create a student-centered learning environment where each student will have the opportunity to learn in physically and emotionally safe environment.
In addition, the knowledge acquired at the training will enable teachers to become aware of the importance of establishing cooperative and professional culture with colleagues and the benefits of the use of professional portfolio.
"Positive management of learning process and professional commitment to professional development” -the third module of the general professional skills course has been developed by local and international consultants on the basis of the need analysis of Georgian teachers.
In April-May of the current year, the training will involve more than 7,000 VII-XII grade mathematics, chemistry, physics, biology, geography and English language teachers of all public schools across the country that have already been trained in the first and second modules of the general professional skills course in October-February 2016-2017.
Within the project, ethnic minority teachers will have the opportunity to participate in the trainings. The training material has been specially translated for them and Russian, Armenian and Azerbaijani trainers will be trained.
Under the project, in 2016-2018 teachers will take two training courses:
1. General professional skills (three twelve hour modules; total of 36 hours - 3 credit points)
2. Active teaching of subjects (one twenty four hour module - 2 credit points)
Teachers will be trained in two stages. The professional development course for the first group of teachers started in October 2016 and will be completed in July 2017 (general professional skills and subject methodology); the second flow of teachers will be trained in the same course in October 2017 - July 2018.
The Millennium Challenge Account-Georgia project is funded by the Millennium Challenge Corporation and is carried out by the National Center for Teacher Professional Development with the expert support of IREX, the international consulting company and cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia.