მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა ტრენერებისთვის სატრენინგო კურსი ”გენდერულად მიუკერძოებელი სასწავლო პროცესი” ჩატარდა
სიახლეების არქივი08 დეკემბერი , 2016
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციამ, ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოფხვრის საერთაშორისო დღისა და გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ 16-დღიანი კამპანიის ფარგლებში, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა ტრენერებისთვის ტრენინგ-კურსი „გენდერულად მიუკერძოებელი სასწავლო პროცესი“ ჩაატარეს.
ტრენინგის მიზანი იყო გენდერული კომპეტენციის განვითარებაზე მუშაობის გაძლიერება და ტრენერთა პრაქტიკის გაღრმავება, რათა მათ უფრო ეფექტურად წარმართონ აღნიშნული კომპეტენციის განსავითარებელი ტრენინგი თავიანთ სამიზნე აუდიტორიაში.
ტრენინგ-კურსი დეკემბრის თვეში მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა 40-მდე ტრენერმა გაიარა. გადამზადებული ტრენერები ჩართულები არიან ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს „მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტში“, რომელსაც ახორციელებს 2016-2019 წლების განმავლობაში მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი განახორციელებს.
ტრენინგ-კურსის ჩატარების აუცილებლობა გამომდინარეობს იმ მრავალი კვლევიდან, რომელიც საერთაშორისო თუ ადგილობრივი ორგანიზაციების მიერ ხორციელდება და მიუთითებს სასწავლო გარემოში დამკვიდრებული გენდერული სტერეოტიპების არსებობაზე, რაც განსაკუთრებით გამოხატულია გოგონების მიმართ ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების სწავლების ნაწილში.
ტრენინგზე განიხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა გენდერული დისკრიმინაცია, მიკერძოება, გენდერული თანასწორობა და თანასწორობის მცდარი გაგება, გენდერული განსხვავებები და მსგავსებები, გენდერული სოციალიზაცია და სტერეოტიპიზაცია.
მიღებული ცოდნა ტრენერებს საშუალებას მისცემს, იმუშაონ გენდერული სტერეოტიპის შეცვლაზე ცნობიერების და ქცევის დონეზე.
ტრენინგის მონაწილეთა განცხადებით, ტრენინგმა მათ ახალი ცოდნა და დამოკიდებულებები შესძინა, ასწავლა, თუ როგორ უნდა წარიმართოს გენდერულად მიუკერძოებული სასწავლო პროცესი. ახალ სატრენინგო ტექნიკას კი, ისინი საკუთარ პროფესიულ საქმიანობაში გამოიყენებენ.

Training "Gender-equitable learning process" held for Teacher and School Director Trainers
Millennium Challenge Account and UN Women Organization, within the scope of the 16-day campaign dedicated to International Day for the Elimination of Violence against Women and Gender Violence conducted the training course "Gender-equitable learning process" for the National Center for Teacher Professional Development teacher and school director trainers.
The training aimed at strengthening the work on the gender competences and deepening the trainers practice, so that they can more effectively manage the competence development training with their target audience.
The training course has been taken by approximately 40 teacher and school director trainers in December. The trainees are involved in the Millennium Challenge Account - Georgia "Teacher and School Director Professional Development Project", to be implemented by the National Center for Teacher Professional Development in 2016-2019.
The training course has become necessary due to multiple researches carried out by a number of international and local organizations which point out the existence of gender stereotypes established in the learning environment especially pronounced in teaching natural and exact sciences to girls.
There training discussed the issues such as gender discrimination, bias, gender equity and misconception of gender equality, gender differences and similarities, gender socialization and stereotyping.
The acquired knowledge will enable the trainers to work hard to change the gender stereotypes at consciousness and behavior levels.
As the training participants declared, they have gained new skills and attitudes, learned how to carry out a gender-unbiased impartial learning process and learned about the new training techniques that they would use in their professional activities.
Millennium Challenge Account - Georgia "Teacher and School Director Professional Development Project" is being implemented by the LEPL National Center for Teacher Professional Development Center with the financial support of the Millennium Challenge Corporation and in collaboration with the Ministry of Education and Sciences of Georgia.