მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრს ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მაღალი დონის დელეგაცია ეწვია
სიახლეების არქივი29 სექტემბერი , 2016
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრს, ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის დელეგაცია და მისი ხელმძღვანელი, კორპორაციის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე, ნენსი ლი ეწვია. დელეგაცია ათასწლეულის გამოწვევის მეორე კომპაქტის ფარგლებში დაფინანსებულ, „მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტს“ გაეცნო. პროექტი მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ, 2015 წელს, ცენტრსა და „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს“ შორის გაფორმებული მემორანდუმის თანახმად ხორციელდება.
პროექტის ფარგლებში, ყველა საჯარო სკოლის დირექტორი გადის ლიდერობის აკადემიის ტრენინგებს, ხოლო 20 000-მდე ზუსტი და საბუნებისმეტყველო საგნების, გეოგრაფიისა და ინგლისური ენის მე-7-12 კლასების მოქმედი მასწავლებელი სამი წლის განმავლობაში პროფესიული განვითარების კურსს გაივლის.
მეორე კომპაქტი ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის პირველი ინვესტიციაა, რომელიც მხოლოდ განათლებას ეხება. კომპაქტი 2014 წელს დაიწყო. მისი ბიუჯეტი $140 მილიონ აშშ დოლარს შეადგენს და მიზნად ისახავს საბუნებისმეტყველო, საინჟინრო და ტექნოლოგიური (STEM) განათლების ხარისხის გაუმჯობესებას სტრატეგიული ინვესტიციების მეშვეობით. ინვესტიცია მიმართულია განათლების სხვადასხვა დონის განვითარებისთვის და ეხება ისეთ მოწყვლად ჯგუფებს, როგორებიცაა ქალები და სოციალურად დაუცველი პირები.
ინვესტიცია ეყრდნობა იმ დასაბუთებულ ვარაუდს, რომ საინჟინრო და ტექნოლოგიურ სფეროებში მიღებული უკეთესი განათლების მქონე პროფესიონალები ხელს შეუწყობენ საქართველოში გრძელვადიან ეკონომიკურ ზრდას, რომლითაც სარგებელს მიიღებს 17 მილიონი საქართველოს მოქალაქე.
2006 წლიდან, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაცია და საქართველოს მთავრობა ერთად მუშაობს ეკონომიკური ზრდის, სიღარიბის დაძლევისა და ქართველი ხალხის პოტენციალის გამოვლენის წახალისებისთვის. ბოლო ათი წლის განმავლობაში, პირველი და მეორე კომპაქტის შემდეგ, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციას, დაახლოებით, $600 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიცია აქვს განხორციელებული. აღნიშნული მხარდაჭერა გამოხატავს აშშ–სა და საქართველოს შორის მტკიცე პარტნიორობასა და საქართველოს მოქალაქეების მიმართ თანადგომას.
ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაცია აშშ-ის მთავრობის დამოუკიდებელი სააგენტოა, რომელიც მსოფლიოში სიღარიბის დაძლევისთვის, ეკონომიკური ზრდის მეშვეობით, სხვადასხვა პროექტებს (კომპაქტებს) ახორციელებს. კორპორაცია შეიქმნა 2004 წელს და განვითარებადი ქვეყნების ეკონომიკური ზრდისათვის გამოყოფს საჭირო ინვესტიციებს გრანტის სახით, რომლებიც აკმაყოფილებენ კარგი მმართველობის მკაცრ სტანდარტებს კორუფციასთან ბრძოლისა და დემოკრატიული უფლებების დაცვით.

News ArchiveSeptember 29, 2016
National Center for Teacher Professional Development, within the official part of the visit, hosted the Millennium Challenge Corporation delegation and Nancy Lee, the Head of the corporation and deputy executive director. The delegation was introduced to the "Teacher Professional Development Project" funded under the second Millennium Challenge Compact. The project has been implemented by the National Center for Teacher Professional Development under the memorandum signed between the Center and the "Millennium Challenge Account - Georgia" in 2015.
Within the project, all public school directors are provided with leadership trainings, and approximately 20 000 exact and natural sciences, geography and English language I-7-12 grade teachers will take professional development course within the three year period.
The Second Compact is the first investment of Millennium Challenge Corporation, which only applies to education. The Compact was launched in 2014. Its budget is $ 140 million USD and is designed to improve the quality of Natural Science, Engineering and Technology (STEM) education through the strategic investments. The investments are aimed at development of different levels of education and involve such vulnerable groups, such as women and socially underprivileged persons.
The investment is based on the reasonable assumption that better-educated professionals within the engineering and technological fields support long-term economic growth in Georgia, which will benefit 17 million Georgian citizens.
Since 2006, the Millennium Challenge Corporation and the Georgian Government have been working to promote the economic growth, reduce poverty and promote Georgian people’s potential. In the last ten years, after the first and second compact, the Millennium Challenge Corporation has made about $ 600 million investment. The support demonstrates the strong partnership between the USA and Georgia and support to Georgian citizens.
Millennium Challenge Corporation is an independent agency of the US government, which carries out a variety of projects (compacts) to reduce poverty in the world through economic growth. The Corporation was established in 2004 and allocates necessary investments in the form of grants for economic growth of developing countries that meet the strict standards of good governance, fighting corruption and democratic rights.