ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრის დირექტორი ფიზიკის მასწავლებელთა ლაბორატორიულ ტრენინგებს გაეცნო
სიახლეების არქივი19 სექტემბერი , 2016
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი გიორგი მაჩაბელი და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი გიგა ზედანია უნივერსიტეტში მიმდინარე, ფიზიკის მასწავლებლების ტრენინგებს გაეცნენ.
ტრენინგის „თანამედროვე სასკოლო ექსპერიმენტები ფიზიკაში, ლაბორატორია „PHYWE“ -ს დახმარებით“ ფარგლებში 43 მსმენელმა უკვე გაიარა ტრენინგი, ხოლო 150-მდე ფიზიკის პედაგოგის გადამზადება იგეგმება.
ტრენინგის მიზანია ფიზიკის მასწავლებელთა პროფესიული განვითარება და ექსპერიმენტების ჩატარებისას, კომპიუტერული ტექნოლოგიების გამოყენებისათვის საჭირო უნარ-ჩვევების ათვისება; ფიზიკაში ექსპერიმენტული კვლევის მნიშვნელობის უკეთ გააზრება; სასკოლო ცდების ჩატარების და მიღებული მონაცემების დამუშავების უნარ-ჩვევების გაუმჯობესება; ფიზიკის სწავლებისას ექსპერიმენტის ეფექტიანად გამოყენება.
ღონისძიების ფარგლებში, ფიზიკის მასწავლებლებისთვის ლაბორატორიების შესაძლებლობებისა და დანიშნულების პრეზენტაციაც გაიმართა. უნივერსიტეტში აღნიშნული ლაბორატორიების განთავსება განაპირობა უსაფრთხო ექსპლოატაციის საჭიროებამ და მათზე ხელმისაწვდომობის ზრდის აუცილებლობამ. დღესდღეობით მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრისა და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის კუთვნილი ფიზიკის, ქიმიისა და ბიოლოგიის ლაბორატორიებით სარგებლობა შეუძლიათ როგორც პედაგოგებს, ისე სტუდენტებს.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ფიზიკის ორი ლაბორატორია - გერმანული წარმოების„PHYWE“ და თურქული წარმოების „აინშტაინისლაბორატორია“ უკვე ერთი წელია, მხარეებს შორის გაფორმებული მემორანდუმის მიხედვით ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტშია განთავსებული.

News ArchiveSeptember 19, 2016
George Machabeli, the Director of the National Center for Teacher Professional Development and Giga Zedania, the Rector of Ilia State University visited physics teacher trainings running at the University.
Within the scope of the training "Modern School Experiments in Physics with” PHYWE" laboratory" 43 trainees have been trained, and 150 physics teachers will be retrained.
The training aims to promote physics teacher professional development and develop computer technology skills required for conducting experiments; better understanding of experimental research in physics; improvement of school experiments and data processing skills; effective use of experiments when teaching physics.
During the event, the presentations demonstrating the laboratories capabilities and purpose were held for physics teachers. The arrangement of the laboratory at the university was due to requirement for safe operation and increased access need. Today, physics, chemistry and biology laboratories owned by National Center for Teacher Professional Development and Ilia State University can be used by both teachers and students.
National Center for Teacher Professional Development two physics laboratories– „PHYWE“of German origin and “Einstein Laboratory of Turkish production have been operating at Ilia State University pursuant to the memorandum signed between the parties.