იორდანიის განათლების მინისტრი მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრს ეწვია
იორდანიის განათლების მინისტრი და ვიცე-პრემიერი მოჰამად თნეიბათი, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების პოლიტიკის გაცნობისა და გაზიარების მიზნით, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრს ეწვია. ცენტრის ხელმძღვანელობა იორდანიის დელეგაციას ამ მიმართულებით, საქართველოში მიმდინარე რეფორმები, კერძოდ მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემა, ასევე, რეფორმის განხორციელების პროცესში ცენტრის ფუნქციებ და საქმიანობა გააცნო.
ვიზიტის ფარგლებში, ასევე, დაგეგმილია შეხვედრა პრემიერ-მინისტრ გიორგი კვირიკაშვილთან და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრთან, ალექსანდრე ჯეჯელავასთან. სამუშაო შეხვედრები გაიმართება შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრში, განათლების ხარისხის განვითარების ცენტრსა და აჭარის განათლების სამინისტროში.
ვიზიტის მიზანია საქართველოს განათლების რეფორმის პროცესის შესწავლა, საქართველოს განათლების სამინისტროს მიერ, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების მიმართულებით განხორციელებული პოლიტიკური კურსების გაცნობა და შეფასება, აღნიშნული რეფორმების პროცესში მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის როლისა და ფუნქციების გაცნობა, ასევე, მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემისა და მისი კომპონენტების გაცნობა.
იორდანიის განათლების მინისტრის განცხადებით, მისი სურვილი იყო განათლების მიმართულებით საუკეთესო პრაქტიკისა გაზიარება, რის შემდეგაც მიიღო გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციის (UNESCO) რეკომენდაცია, გაცნობოდა საქართველოს გამოცდილებას.

Jordan's Education Minister visits the National Center for Teacher Professional Development
Jordan’s Minister of Education and Deputy Prime Minister Mohammad Tneibat has visited National Center for Teacher Professional Development to get introduced and share teacher professional development policy. The Center authorities have introduced the Jordan Delegation to ongoing education reforms in Georgia, namely Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme, and also the Center’s roles and responsibilities in the process of reform implementation.
Within the visit, a meeting is planned with Giorgi Kvirikashvili, Prime Minister of Georgia and Alexander Jejelava, the Minister of Education and Science of Georgia. The working meetings will be held in the National Examination and Assessment Center, the National Center for Education Quality Enhancement and the Ministry of Education of Adjara.
The aim of the visit is to explore the process of education reforms in Georgia, get familiar with and evaluate the political policies towards the teacher professional development developed by the Ministry of Education of Georgia, learn about the roles and functions of National Center for Teacher Professional Development in the reform process, as well as to get introduced to the Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme and its components.
As the Jordan's Minister of Education said his desire was to share best practices in the field of education, and in this respect, he was recommended to learn about the Georgian experience by the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO).