ტრენინგ-მოდულების დამწერთა მეორე ნაკადმა გადამზადება დაასრულა
მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში, მოდულის დამწერთა მეორე ნაკადმა სპეციალური ტრენინგები გაიარა. მოდულის დამწერთათვის განკუთვნილი სატრენინგო კურსი მიზნად ისახავს მონაწილეების იმგვარად მომზადებას, რომ მათ მაქსიმალურად შეძლონ მოსწავლეზე ორიენტირებული სწავლებისა და შეფასების პრინციპებზე დაფუძნებული ტრენინგ-მოდულის შექმნა. შესაბამისად, ტრენინგი ფოკუსირებული იყო პრაქტიკული აქტივობებსა და ექსპერიმენტებზე, რომლის დროსაც მოდულის ავტორები თავად მონაწილეობდნენ და ჩართულნი იყვნენ ისეთი ტიპის სწავლების პროცესში, როგორის დანერგვასაც პროექტი მთელი საქართველოს მასშტაბით ისახავს მიზნად.
ტრენინგზე განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა კვლევაზე, პრობლემაზე და პროექტზე დაფუძნებული სწავლების პრინციპებსა და მიდგომებზე. ყველა სატრენინგო სესიაში გამჭოლი კომპეტენციების სახით იყო ინტეგრირებული სწავლა/სწავლების პროცესში ტექნოლოგიის გამოყენება, გენდერული და სოციალური თანასწორობის საკითხები.
სატრენინგო მოდულები საკონსულტაციო ჯგუფის GOPA-ს მიერ შეიქმნა და ეყრდნობა საქართველოში 2015 წელს ჩატარებული კვლევის შედეგად გამოვლენილ საჭიროებებს.
„მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტი“ ათასწლეულის განვითარების კორპორაციის ფინანსური უზრუნველყოფითა და ათასწლეულის განვითარების ფონდი - საქართველოს მხარდაჭერით მიმდინარე წლიდან ამოქმედდა. პროექტის მიზანია საჯარო სკოლების მოსწავლეთა შედეგების გაუმჯობესება საბუნებისმეტყველო საგნებში, მათემატიკაში, გეოგრაფიაში, ინგლისურ ენასა და ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებში. აღნიშნული მიზნის მისაღწევად, მომავალი სამი წლის განმავლობაში, დაგეგმილია საქართველოს ყველა საჯარო სკოლის 7-12 კლასის შესაბამისი საგნის მასწავლებლის, სკოლის დირექტორისა და ფასილიტატორის პროფესიული განვითარების ტრენინგების განხორციელება.

News ArchiveJune 27, 2016
Under the Teacher and School Director Professional Development Project, the second flow of module writers has taken special trainings. The training course designed for the module writers aims to prepare participants so that they could be able to design training modules based on the student-centered teaching and assessment principles. Consequently, the training focused on practical activities and experiments in which the module writers were involved themselves and took part in a type of learning process the implementation of which the project aims to provide across Georgia.
During the training a special emphasis was made on research, problem and project-based learning principles and approaches. Each training session integrated the use of technology in the teaching / learning process, gender and social equality issues in the form of cross competences.
The training modules have been prepared by GOPA, the consulting group and are based on the needs identified through the research conducted in Georgia in 2015.
"Teacher and School Director Professional Development Project" with the financial support of Millennium Development Corporation and the Millennium Development Account- Georgia was launched at the beginning of the current year. The aim of the project is to improve academic performance of public school students in the natural sciences, mathematics, geography, English language, and information and communication technologies. To this end, in the next three years, professional development trainings will be provided for all Georgian public schools 7-12 grade teachers of respective subjects, school directors and facilitators.