საქართველოს ბავშვთა და ახალგაზრდული საგუნდო კოლექტივების II ეროვნული კონკურსის ფინალური ტური გაიმართა
სიახლეების არქივი19 მაისი , 2016
საქართველოს საგუნდო საზოგადოების ორგანიზებით მიმდინარე წლის 15 აპრილიდან ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარეობს საქართველოს ბავშვთა და ახალგაზრდული საგუნდო კოლექტივების მეორე ეროვნული კონკურსი.
კონკურსის მეორე ტური 15-16 მაისს თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიის მცირე და საქართველოს საპატრიარქოს ტელევიზიის „ერთსულოვნება“ დარბაზში გაიმართა. კონკურსის ფინალურ ტურში გამოვლენილ გამარჯვებულთა შორის ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლის 16 საგუნდო კოლექტივია.
ღონისძიების ორგანიზატორია საქართველოს საგუნდო საზოგადოება, ხოლო მხარდამჭერები არიან თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია, ე. მიქელაძის სახელობის ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი, ქალაქ თბილისის მერია, საპატრიარქოს ახალგაზრდული ცენტრი, საქართველოს ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ასევე, მასწავლებელთა პროფესიულ განვითარების ეროვნული ცენტრი.
კონკურსის მიზანია ბავშვთა და ახალგაზრდული საგუნდო კოლექტივების მხარდაჭერა და მონიტორინგი, აკადემიური საგუნდო სიმღერის პოპულარიზაცია, ეროვნული სასიმღერო ტრადიციების დაცვა და ქართველი კომპოზიტორების შემოქმედების პოპულარიზაცია.

Final Round of II National Contest of Georgian children and Youth Choral Groups held
Under the organization of Georgian Choral Society, since 15 April of this year, the second national contest of Georgian Children and Youth Choral groups has been held across the country.
The second round of the contest was held in Tbilisi State Conservatory Recital Hall and Georgian Patriarchate television “Ertsulovneba” hall. The final rounds of the contest nominated winners among them 16 choral groups are from public schools.
The contest is organized by Georgian Choral Society, and supported by Vano Sarajishvili Tbilisi State Conservatory, E. Mikeladze Central Music School, Tbilisi City Hall, Youth Center of Patriarchate, Folklore State Centre of Georgia, the Ministry of Education and Science of Georgia, as well as the National Center for Teacher Professional Development.
The contest aims to support and monitor children and youth choral groups, promote academic choral singing, preserve national singing traditions and promote the work of Georgian composers.