ტრენინგ-მოდულების დამწერთა ტრენინგი დასრულდა
მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში მიმდინარე მოდულის დამწერთა ტრენინგები პრაქტიკული ექსპერიმენტებით დასრულდა. ტრენინგის მონაწილეებმა თეთრი ხალათები მოირგეს და ქიმიის სასკოლო ექსპერიმენტში ჩაერთნენ.
მოდულის დამწერთათვის განკუთვნილი სატრენინგო კურსი მიზნად ისახავს მონაწილეების იმგვარ მომზადებას, რომ მათ მაქსიმალურად შეძლონ მოსწავლეზე ორიენტირებული სწავლებისა და შეფასების პრინციპებზე დაფუძნებული ტრენინგ-მოდულის შექმნა. შესაბამისად, ტრენინგი ფოკუსირებულიიყო პრაქტიკული აქტივობებსა და ექსპერიმენტებზე, რომლის დროსაც მოდულის ავტორები თავად მონაწილეობდნენ და ჩართულნი იყვნენ იმგვარი სწავლის პროცესში, როგორის დანერგვასაც პროექტი მთელი საქართველოს მასშტაბით ისახავს მიზნად.
ტრენინგზე განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა კვლევაზე, პრობლემაზე და პროექტზე დაფუძნებული სწავლების პრინციპებსა და მიდგომებზე. ყველა სატრენინგო სესიაში გამჭოლი კომპეტენციების სახით იყო ინტეგრირებული სწავლა/სწავლების პროცესში ტექნოლოგიის გამოყენება, გენდერული და სოციალური თანასწორობის საკითხები.
სატრენინგო მოდულები საკონსულტაციო ჯგუფის GOPA- მიერ შეიქმნა და ეყრდნობა საქართველოში 2015 წელს ჩატარებული კვლევის შედეგად გამოვლენილ საჭიროებებს.
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტი მიმდინარე წლიდან ამოქმედდა და მისი მიზანია საჯარო სკოლების მოსწავლეთა შედეგების გაუმჯობესება საბუნებისმეტყველო საგნებში, მათემატიკაში, გეოგრაფიაში, ინგლისურ ენასა და ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებში. აღნიშნული მიზნის მისაღწევად, მომავალი სამი წლის განმავლობაში, დაგეგმილია საქართველოს ყველა საჯარო სკოლის 7-12 კლასის შესაბამისი საგნის მასწავლებლის, სკოლის დირექტორისა და ფასილიტატორის პროფესიული განვითარების ტრენინგების განხორციელება.

Training for Training- Module Writers comes to an end
The trainings for module writers under the project of professional development of teachers and school principals ended with the practical experiments. The training participants put on white lab gowns and got involved in a school chemistry experiment.
The training course designed for the module writers aims to prepare participants who are able to design a training/module based on the principles of student-centered learning and assessment. Consequently, the training is focused on practical activities and experiments in which the module writers themselves participated in a learning process which the project intends to implement across the whole country.
The training was mostly focused on the principles and approaches towards research, problem and project-based teaching. The training sessions in the form of cross competences integrated the use of technology, gender and social equality issues within teaching / learning process.
The training modules were designed by the advisory group GOPA and are based on the needs identified through the research conducted in Georgia in 2015.
Millennium Challenge Fund "Teacher and School Principal Professional Development Project" has been launched this year with the aim of improving the results of public school students in the natural sciences, mathematics, geography, English language, and information and communication technologies. To this end, in the next three years, professional development trainings will be provided for all 7-12 grade respective subject teachers, school principals and facilitators in all public schools of Georgia.