საქართველოს ბავშვთა და ახალგაზრდული საგუნდო კოლექტივების II ეროვნული კონკურსის პირველი ეტაპი დასრულდა
სიახლეების არქივი26 აპრილი , 2016
ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარე საქართველოს ბავშვთა და ახალგაზრდული საგუნდო კოლექტივების მეორე ეროვნული კონკურსის პირველი შემოქმედებითი ტური დასრულდა. კონკურსი საქართველოს 17 ქალაქში პარალელურ რეჟიმში მიმდინარეობდა. ჟიურის მუშაობაში ჩართული იყო მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრის მუსიკის ექსპერტ-კონსულტანტი რუსუდან თაყაიშვილი.
კონკურსი 15 აპრილს გაიხსნა და მთელი ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარეობს. ღონისძიების ორგანიზატორია საქართველოს საგუნდო საზოგადოება, ხოლო მხარდამჭერები არიან თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია, ე. მიქელაძის სახელობის ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი, ქალაქ თბილისის მერია, საპატრიარქოს ახალგაზრდული ცენტრი, საქართველოს ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ასევე, მასწავლებელთა პროფესიულ განვითარების ეროვნული ცენტრი.
კონკურსის მიზანია ბავშვთა და ახალგაზრდული საგუნდო კოლექტივების მხარდაჭერა და მონიტორინგი, აკადემიური საგუნდო სიმღერის პოპულარიზაცია, ეროვნული სასიმღერო ტრადიციების დაცვა და ქართველი კომპოზიტორების შემოქმედების პოპულარიზაცია.
კონკურსში ზოგადსაგანმანათლებლო სექტორიდან 90-მდე საგუნდო კოლექტივია დარეგისტრირებული.
კონკურსის ფინალური ტური თბილისში 14-15 მაისს ჩატარდება. 21 მაისს კონსერვატორიის დიდ დარბაზში გაიმართება გალა კონცერტი, სადაც გამარჯვებულები დაჯილდოვდებიან.

First stage of II National Contest of Georgian Children and Youth Choral Groups comes to end
The first creative round of the second national contest of Georgian Children and Youth Choral Groups across the country ended. The competition was held simultaneously in 17 cities of Georgia. The jury included Rusudan Takaishvili, Music Expert-Consultant at the National Center for Teacher Professional Development.
The contest was opened on April 15 and is being carried out throughout the country. The event is organized by Georgian Choral Society, and supported by Vano Sarajishvili Tbilisi State Conservatory, E. Mikeladze Central Music School, Tbilisi City Hall, Youth Center of Patriarchate, Folklore State Centre of Georgia, the Ministry of Education and Science of Georgia, as well as the National Center for Teacher Professional Development.
The contest aims to support and monitor children and youth choral groups, promote academic choral singing, preserve national singing traditions and promote the work of Georgian composers.
From the general education sector, up to 90 choral groups have been registered for the contest.
The final round of the contest will be held in Tbilisi on May 14-15. On May 21, a gala concert will be held at the Conservatoire Grand Hall, where the winners will be awarded.