მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი მასწავლებლებისთვის ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ტრენინგებს აგრძელებს
სიახლეების არქივი19 აპრილი , 2016
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი მასწავლებლებისთვის ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ტრენინგებს აგრძელებს. ამჟამად საქართველოს მასშტაბით, საჯარო სკოლებში მიმდინარეობს ინტელის ძირითადი კურსი: პროექტებით სწავლება და ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ინტეგრირება, რომელსაც დაწყებითი საფეხურის III კლასის დამრიგებლები და საბაზო-საშუალო საფეხურის სხვადასხვა საგნის მასწავლებლები გადიან. ტრენინგი მიზნად ისახავს სასწავლო პროექტების განხორციელებისას ისტ-ის ინტეგრირებაში საგნის მასწავლებლების ხელშეწყობას, ეროვნული სასწავლო გეგმისა და მასწავლებლის პროფესიული სტანდარტის შესაბამისად.
2016 წელს აღნიშნულ კურსს 1500-მდე მესამე კლასის დამრიგებელი, ასევე, საბაზო და საშუალო საფეხურის 3500-მდე სხვადასხვა საგნის მასწავლებელი გაივლის. გასულ წელს აღნიშნული ტრენინგი გაიარა დაწყებითი საფეხურის მასწავლებელთა 35%-მა, ხოლო საბაზო და საშუალო საფეხურის 17%-მა.
გარდა ზემოაღნიშნული ტრენინგისა, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი გეგმის მიხედვით ახორციელებს ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებში სხვადასხვა ტრენინგკურსებს ყველა საფეხურის მასწავლებლებისთვის.
ცენტრის ერთ-ერთი სტრატეგიული ამოცანაა სწავლა-სწავლების შედეგების გასაუმჯობესებლად, ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ეფექტიანი დანერგვის ხელშეწყობა. ამისათვის აუცილებელი პირობაა მასწავლებლებისა და სკოლის ადმინისტრაციის შესაბამისი ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების უნარებით აღჭურვა, რათა მათ თავის მხრივ უზრუნველყონ სკოლაში ციფრული კულტურის დამკვიდრება და მოსწავლეებში 21-ე საუკუნის შესაბამისი კომპეტენციების განვითარება.

National Center for Teacher Professional Development Continues Trainings for ICT Teachers
National Center for Teacher Professional Development continues trainings for ICT Teachers. Currently trainings: ‘Basic Intel Course: Project-Based Learning and Integration of ICT Resources” are under way in Georgian schools. The trainings are attended by primary, III- grade and basic and secondary school teachers of various subjects. The trainings are aimed at integrating ICT in project-based learning according to National Curriculum and Teacher Standards.
The course will be attended by 1500 III- grade head teachers and up to 3500 basic and secondary school teachers of different subjects in 2016. 35% of primary school teachers and 17 % of basic and secondary school teachers attended the course last year.
Apart from the above mentioned trainings, TPDC is carrying of Information Technologies Trainings for all level teachers in compliance with timeline.
TPDC aims at improving teaching and learning quality in schools via effective application of ICT in classroom. School administration and teacher trainings in ICT is vital since they can to instill digital culture I in schools and develop competencies of 21 century in students.