მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა ნორვეგიული პროექტის ფარგლებში ჟესტური ენის ტრენინგები დაიწყო
სიახლეების არქივი29 ოქტომბერი , 2015
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა პროექტის „ინკლუზიური განათლების დანერგვა პროფესიული განათლებისა და გადამზადების სისტემაში“ ფარგლებში სმენის დარღვევების მქონე ბავშვებისთვის, მასწავლებლებისთვის, მშობლებისა და ჟესტური ენის თარჯიმნებისთვის ჟესტური ენის კურსების განხორციელება დაიწყო, რომელშიც 50 ადამიანი მონაწილეობს.
ტრენინგების მონაწილეები თემატურად გაეცნობიან ჟესტური ენის გამოყენების თეორიულ და პრაქტიკულ ასპექტებს, ასევე დაქტილის შესწავლისათვის აუცილებელ უნარებს.
ჟესტური ენის თარჯიმნები ტრენინგის ფარგლებში გაიუმჯობესებენ ჟესტურ ენაზე თარგმნის ტექნიკას, ასევე გაივლიან თარჯიმნებისთვის განსაზღვრული წესებისა და ეთიკის საკითხებს.
კურსის მიმდინარეობის პერიოდში მასწავლებლები მიიღებენ ინფორმაციას სმენის დარღვევების მქონე მოსწავლის განვითარების თავისებურებებსა და საგანმანათლებლო საჭიროებებზე. გარდა ამისა ტრენინგის მონაწილეები გაივლიან სმენის დარღვევების მქონე მოსწავლეებისთვის მაქსიმალურად ხელშემწყობი გარემოს შექმნის საკითხებს და მიიღებენ თეორიულ ცოდნას სწავლა-სწავლების პროცესში ჟესტური ენის გამოყენების შესახებ.
ტრენინგის გავლის შემდეგ მშობლებს ექნებათ თეორიული ცოდნა სმენის დარღვევების მქონე ბავშვის განვითარების თავისებურებების, საგანმანათლებლო საჭიროებებისა და ჟესტური ენის მნიშვნელობის შესახებ.
პროექტი განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ნორვეგიის მთავრობის მხარდაჭერით ხორციელდება. პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია ტრენინგ-მოდულების მომზადება და განხორციელება უსინათლო და მცირემხედველ პირთა განათლების და ინკლუზიური პროფესიული განათლების მიმართულებით. ასევე სახელმძღვანელოებისა და დამატებითი საგანმანათლებლო რესურსის შექმნა.

National Center for Teacher Professional Development Launches Trainings in Sign Language within the Norwegian Project
News ArchiveOctober 29, 2015
National Center for Teacher Professional Development launched trainings for students with hearing impairments, teachers, parents and sign language interpreters within the project “Implementing Inclusive Education in Professional Education and Trainings System”. The trainings will be attended by 50 participants.
Training participants will get acquainted with theoretical and practical aspects of sign language, together with skills for dactyl learning.
The sign language interpreters will improve sign language interpreting techniques and will get acquainted with the interpreting rules and ethical issues.
Teachers will get information on educational needs of students with hearing impairments and creating favorable learning environments for them, as well as using sign language in learning and studying process.
The project is supported by the Norwegian government. The developing of training-modules for blind students and students with visual impairments as well as creating manuals and other additional educational resources are envisioned.