მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა ტრენინგი “ორიენტაცია და მობილობა” დაიწყო
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა ტრენინგი „მობილობა და სივრცეში ორიენტაცია უსინათლო და მცირემხედველი პირებისთვის“ დაიწყო. მოცემულ ეტაპზე მიმდინარეობს ტრენინგის პილოტირება და მასში 6 ადამიანი მონაწილეობს.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი 2015 წლიდან ჩართულია საქართველოს განათლების და მეცნიერების და ნორვეგიის განათლების კვლევების სამინისტროს ერთობლივ პროექტში „ინკლუზიური განათლების დანერგვა პროფესიული განათლების და გადამზადების სისტემაში“. სწორედ აღნიშნული პროექტის ფარგლებში მომზადდა ტრენინგ მოდული - „მობილობა და სივრცეში ორიენტაცია უსინათლო და მცირემხედველი პირებისთვის“.
მოდული განკუთვნილია მასწავლებლებისთვის, მშობლებისთვის და მათთვის, ვინც მუშაობს მხედველობის დარღვევის მქონე პირებთან და ასწავლის მათ უსინათლო პირებისთვის სივრცეში დამოუკიდებლად ორიენტირების და გადაადგილების ტექნიკებს.
პილოტირების შემდეგ მოდული დამტკიცდება და 2016 წლიდან ნებისმიერ მასწავლებელს ან დაინტერესებულ პირს, ვინც მხედველობის დარღვევის მქონე ბავშვს ასწავლის საშუალება ექნება გაიაროს აღნიშნული მოდული.
2016 წლიდან ასევე დაგეგმილია მოდულის მეორე და მესამე დონის შემუშავება, რაც საშუალებას მისცემს სპეციალისტებს კიდევ უფრო გაიღრმავონ ცოდნა ამ მიმართულებით და დახვეწონ სწავლების ტექნიკები.

National Center for Teacher Professional Development Announces Registration for Inclusive Education Teachers
News ArchiveOctober 28, 2015
National Center for Teacher Professional Development offers trainings on“Mobility and Orientation in Space for Blind and Visually Impaired People”. 6 participants are currently involved in pilot trainings.
National Center for Teacher Professional Development has been involved in MoES and Norwegian Education and Research Ministry joint project “Implementing Inclusive Education in Professional Education“ since 2015. The training module “Mobility and Orientation in Space for Blind and Visually Impaired People” have been developed within the project.
The trainings target audience are teachers, parents and professionals working with visually impaired people. The trainings will teach techniques for mobility and independent movement for visually impaired people.
After the pilot trainings, the trainings will get approved and any teacher or interested candidate can attend the trainings from 2016.
The second and third level of the training-modules are envisioned to be developed from 2016, giving opportunities to specialist to advance their knowledge further in this direction