მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრსა და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
სიახლეების არქივი25 სექტემბერი , 2015
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრის დირექტორმა გიორგი მაჩაბელმა და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა გიგა ზედანიამ ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს.
მემორანდუმი მიზნად ისახავს ცენტრისა და უნივერსიტეტის ერთობლივი სალაბორატორიო ბაზის გაძლიერებას და მის გამოყენებას როგორც არსებული მასწავლებლების გადამზადების, კვალიფიკაციის ამაღლების და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარების, ისე მაღალი კომპეტენციის მქონე პედაგოგთა მომზადების პროცესში. ამისათვის ცენტრის ლაბორატორიების ნაწილი უნივერსიტეტის ლაბორატორიებთან ერთად დროებით განთავსდება სპეციალურად გამოყოფილ სივრცეში, სადაც წვდომა უფრო მეტ ბენეფიციარს ექნება, ეს კი ხელს შეუწყობს მოქმედი მასწავლებლების, სტუდენტებისა და მეცნიერ-თანამშრომლების მიერ ერთობლივი პროექტების დაგეგმვასა და განხორციელებას.
ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების განვითარება საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგიის „საქართველო 2020“ ერთ-ერთი პრიორიტეტია. ამ მიმართულებით იგეგმება მოქმედი მასწავლებლების გადამზადება და მასწავლებელთა ახალი თაობის მომზადება, რაც „ზუსტ, საბუნებისმეტყველო და საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ხელშეწყობის პროექტის“ ფარგლებში უნდა განხორციელდეს, რომელსაც ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი 15 მილიონამდე დოლარით დააფინანსებს.

National Center for Teacher Professional Development and Ilia State University sign Memorandum of Collaboration
News ArchiveSeptember 25, 2015
Giorgi Machabeli, Director-National Center for Teacher Professional Development and Giga Zedania- Rector-Ilia State University signed a Memorandum of Collaboration.
The Memorandum considers advancing TPDC and Ilia State University joint lab-base and its implementation for trainings and qualification enhancement of in-service as well as highly-qualified teachers. Part of TPDC labs alongside with the university labs will be located at the site available for more beneficiaries. All the above mentioned will help planning and carrying out mutual projects by students, teachers and researchers.
Advancing Exact and Natural Sciences and Information-Communication Technologies is one of the major priorities of the Georgian social-economic strategy development “Georgia 2020”. With this purpose in mind the training of the in-service and future teachers are planned within the project “ Exact and Natural Sciences and Information-Communication Technologies” .The Millennium Challenge Corporation donating up to 15 million dollars for the project.