მასწავლებლის სახლების აშენება კახეთისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებშიც იგეგმება
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა თელავში და ახალციხეში ის ტერიტორიები დაათვალიერა, სადაც სამომავლოდ კახეთის და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონების მასშტაბით მასწავლებლის სახლები აშენდება.
მასწავლებლის სახლები აღნიშნული რეგიონების მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების მიმართულებით იფუნქციონირებს და ორგანიზებას გაუწევს როგორც გრძელვადიან და მოკლევადიან ტრენინგებს, ისე სემინარებს, კონფერენციებსა და სხვა ღონისძიებებს.
მასწავლებლის სახლების ამოქმედება კახეთისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონების გარდა სამეგრელოსა და გურიის მასშტაბითაც იგეგმება. მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში უკვე დამტკიცებულია კონცეპტუალური მოდელი, რომლის მიხედვით რეგიონებში მასწავლებლის სახლები შეიქმნება.
გიორგი მაჩაბელმა ვიზიტის ფარგლებში ახალციხის N1 და თელავის N9 საჯარო სკოლები მოინახულა და პედაგოგებს ახლახან გამოცემული სქემის გზამკვლევი პირადად გადასცა. გზამკვლევში დეტალურადაა განმარტებული მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ყველა დეტალი, რაც მასწავლებლებსა და სკოლის ადმინისტრაციებს გაუმარტივებს სქემით გათვალისწინებული საქმიანობების განხორციელებას.

Building of Teacher Houses are planned in Kakheti and Samtskhe-Javakheti Regions
National Center for Teacher Professional Development Director visited the sites in Telavi and Akhaltsikhe, where construction of Teacher Houses are envisioned throughout the Kakhteti and Samtskhe-Javkheti regions.
Teacher Houses will attend to teacher professional development needs in the regions, by organizing various long and short tern training courses, seminars and conferences.
Apart from Kakheti and Samtskhe –Javakheti regions, construction of  Teacher Houses are planned in Guria  and Samegrelo regions.  Conceptual models for regional Teacher Houses  have already been approved been  at  TPDC.
Giorgi Machebeli has paid a visit to Akhaltsikhe N 1 and Telavi N 9 public schools and granted teachers with newly published Scheme guideline. The guideline thoroughly covers all the details concerning Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme ”. The guideline will assist teachers and school administrators in fulfilling the scheme activities.