კონფერენცია მასწავლებელთა სახლში
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში საზოგადოებრივი კავშირის მეგობრობის ხიდი “ქართლოსი” და პოლონური ორგანიზაცია „საერთაშორისო განათლების ცენტრის“ პროექტის „დებატების სკოლა 2014“ დასკვნითი კონფერენცია გაიმართა.
კონფერენციაზე მოწვეული სტუმრები საშუალება ქონდათ გაცნობოდნენ საჯარო სკოლებში თვითმმართველობების მუშაობის და დებატების კულტურის პოლონურ გამოცდილებას, ამასთანავე წარედგინათ პროექტის „დებატების სკოლა 2014“-ის შედეგები და ინფორმაცია განხორციელების პროცესის შესახებ, რომელზეც პროექტში ჩართულმა ტუტორებმა, მასწავლებლებმა და მოსწავლეებმა ისაუბრეს.
ასევე, კონფერენციაზე მოხსენებებით წარსდგნენ პროექტის ორგანიზატორები და ტრენერები.
პროექტი მიზანად ისახავდა სკოლაში სოციალური აქტივობის გაუმჯობესებას, მათში ახალგაზრდების ჩართულობის გაზრდას, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოსწავლეთა მონაწილეობის ხელშეწყობას, კრიტიკული აზროვნების და არგუმენტაციის უნარების განვითარებას.
პროექტის ფარგლებში საჯარო სკოლების მოსწავლეებს ჩაუტარდათ ტრენინგები დებატების ტექნიკებსა და სკოლის პრობლემების დიაგნოსტირების მეთოდებში, რის შემდეგაც განახორციელეს კვლევა, გამოკვეთილი პრობლემებიდან შეარჩიეს ყველაზე აქტუალური და გამართეს დებატი. გამოკვეთილი პრობლემების მოგვარებაზე გუნდები მომავალშიც გააგრძელებენ მუშაობას.

Conference at Teacher's House
National Center for Teachers’ Professional Development hosted a final conference of the project “Debate School 2014” conducted by public union bridge of friendship “Kartlosi” and Polish organization “International Education Center”
The invited guests had the opportunity to get familiarized with self-government at public schools and Polish experience in debate culture. During the conference results and information on the project “Debate School 2014” implementation was introduced which was delivered by the tutors, teachers and pupils involved in the project.
It’s worth noting, that the project aimed at enhancing social activities at schools, increasing youth participation, promoting pupils’ participation in decision-making process. Developing critical thinking and argument skills.
Within the framework of the project, pupils were introduced to debate techniques and scool problem diagnosing methods. Participants carried out a study on the most actual problem revealed during the study. It’s worth noting, that teams will continue works to solve the highlighted problems in the future.