მასწავლებელთა ვიზიტი პოლონეთში
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრისა და ილიას უნივერსიტეტის ერთობლივი ღონისძიების ფარგლებში ხუთი საჯარო სკოლების ქიმიისა და ხუთი ბიოლოგიის პედაგოგი პოლონეთში, ვარშავაში, კოპერნიკის სამეცნიერო ცენტრში გაემგზავრნენ.
კოპერნიკის სამეცნიერო ცენტრი ყოველწლიურად მართავს ფორუმს, რომლის მიზანია საბუნებისმეტყველო საგნების პოპულარიზაცია. ამასთან კოპერნიკის ცენტრი ახორციელებს სხვადასხვა საგანმანათლებლო პროგრამას. მათ შორისაა საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა კლუბის შექმნა მოსწავლეთა არაფორმალური განათლების ხელშეწყობისათვის.
ფორუმის პროგრამით გათვალისწინებულ სამუშაო შეხვედრების გარდა კოპერნიკის სამეცნიერო ცენტრში პედაგოგები გაეცნობიან ცენტრის სტრუქტურას და მუშაობის სპეციფიკას, სამეცნიერო კლუბების ჩამოყალიბებისა და სასკოლო ქსელების განვითარების სტრატეგიას, საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლების პროცესში ექსპერიმენტების დაგეგმვასა და განხორციელებას ხელმისაწვდომი რესურესებით.
ვიზიტის დასრულების შემდეგ პედაგოგები თავიანთ სკოლებში ჩამოაყალიბებენ საბუნებისმეტყველო კლუბებს და პოლონეთში მიღებულ გამოცდილებას გაუაზიარებენ რეგიონის სხვა სკოლებს, რაც დასაბამს მისცემს საბუნებისმეტყველო კლუბების სასკოლო ქსელების ჩამოყალიბებას.
მასწავლებლების შერჩევა მოხდა სქემის მონიტორინგის ანგარიშის საფუძველზე. შერჩევისას გათვალისწინებულ იქნა რეგიონალური პრინციპიც, რათა, შეძლებისდაგვარად, წარმოდგენილი ყოფილიყო საქართველოს ყველა რეგიონი/კუთხე.

Teachers Visit Poland
In the scope of a joint project of The National Center for Teachers’ Professional Development and Ilia State University five Chemistry and five Biology teachers left for the Copernicus Science Center, Warsaw, Poland.
The Copernicus Science Center conducts an annual forum, which serves the purpose to make science subjects popular. At the same time, the Center implements various education programs. Among the programs one of the most important is to create clubs of Natural Sciences to encourage informal education.
Besides the commitments included in the work schedule, the visit envisages information tours in the Center. The teachers will get familiar with the Center structure, work peculiarities, science club formation and school network strategy, as well as planning the science experiments in the scope of teaching process and their implementation using the available resources.
After the visit the teachers will form the Science Clubs and share the experience with the different schools of the region which will give rise to formation of Science Clubs and creating school networks.