Skype კონსულტაცია მასწავლებლის სახლში
მასწავლებლის სახლი პედაგოგებს ახალ მომსახურებას, Skype კონსულტაციას სთავაზობს. კონსულტაციის მიმდინარეობას დღეს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი და სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი დაესწრნენ. Skype ვიდეო ზარით დღეს თბილისის 143-ე და წეროვანის მე-3 საჯარო სკოლების პედაგოგებმა ისარგებლეს.
დღეიდან ნებისმიერ პედაგოგს მასწავლებლის სახლის საგნობრივ კონსულტანტებთან გასაუბრება Skype-ით შეეძლებათ.
ეს სიახლე მათ საშუალებას მისცემს, როგორც საკუთარ საგანში, ისე პროფესიულ უნარებში არსებულ ნებისმიერ კითხვაზე უმოკლეს დროში მიიღოს პასუხი. კონსულტაციის მისაღებად თითოეული მათგანი მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ვებ-გვერდზე (www.tpdc.ge) უნდა დარეგისტრირდეს.
მასწავლებლის სახლი პედაგოგებს Skype ვიდეო ზარის გარდა კონსულტანტებთან პირად შეხვედრებსაც სთავაზობს. შეხვედრაზე დასასწრებად ნებისმიერმა დაინტერესებულმა პედაგოგმა რეგისტრაცია ცენტრის ვებ-გვერდზე უნდა გაიაროს.

Skype-consultation in Teacher's House
Teacher’s House offers a new service Skype-consultation for the teachers which enables them to contact subject consultants. Today, The Minister of Science and Education and the Head of Professional Development center attended a consultation. Teachers of 143 Tbilisi public school and 3rd public school of Tserovani communicated via Skype video-call.
From now on, any teacher can contact subject consultants of Teacher’s House and acquire information.
It’s worth noting, that this novelty will give them opportunity to get answers concerning his/her subject as well as useful information about the exams in professional skills. One of the most important advantages of the service is that a teacher can get inquires in the short period of time. Any teachers willing to use the service should register on the web-page of Teachers’ Professional Development Center (www.tpdc.ge)
It also should be noted, that besides Skype Video-call service Teacher’s House provides teachers with face-to-face meetings with the consultants. To attend the meeting, teachers should go through registration on the web-page www.tpdc.ge;